Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

Ako správne sedieť na bicykli

Aj vy si po pár desiatkach odbicyklovaných kilometrov hovoríte: „au!"? Bolesť a nepohodlie v sedacej oblasti sa vedia ozvať pomerne silným hlasom. Dobrá správa je, že tomu môžete pomôcť. A my vieme ako.
Biker


Tlak na panvu

Diskomfort v oblastiach, kde chrbát stráca svoje slušné meno, by sa na prvý pohľad mohol zdať výlučne pánskou záležitosťou. Ale zo skúseností vieme, že veľké množstvo ženských cyklistiek tiež avizuje bolesť, necitlivosť, štípanie alebo pálenie v oblasti, kde sa telo opiera o sedadlo. Počiatočná bolesť po prvej jazde na novom bicykli či sedadle je normálna a rovnako aj počas prvých výjazdov sezóny je očakávaná. Ale pocity by sa mali zlepšiť postupne, ako si vaše telo na nový šport alebo sezónu zvyká.

Prevencia

Zabudnite na mäkké návleky na sedlá. Možno vám to bude znieť nelogicky, ale pri jazdení na dlhé vzdialenosti to skúste s tvrdším sedlom. Mäkké návleky na sedlá komfortu vášho pozadia vôbec neprospejú. Ide totiž o to, že sa do nich vaše sedacie partie celé „ponoria“ a šmýkajú zo stany na stranu. Tvrdšie sedlo vás bude držať na „sedacích“ kostiach, ktoré držia vašu váhu.

Noste cyklistické nohavice s vložkou. Tlmiaca vložka dobrých cyklistických nohavíc je navrhnutá tak, aby redukovala nepríjemný tlak práve v strategických oblastiach. Navyše je vyrobená z antibakteriálneho materiálu a bez švov.

Zapojte svaly stredu tela. Keď budete držať brucho a spodnú časť chrbta napnutú, pomôže vám to v tom, aby ste v sedle príliš veľa neposkakovali. Aj prácou trupu si takto viete zvýšiť jazdný komfort.

Skontrolujte si svoje nastavenie. Zlé nastavenie posedu môže mať za následok, že poloha vášho tela na bicykli nebude ideálna a môže vám to spôsobovať nepohodlie a bolesť. Aj taká banálna vec, akou je správny sklon sedadla, vie zamedziť šmýkaniu sa k jeho špičke alebo naopak na jeho koniec. Správnu geometriu posedu vám pomôžu nastaviť odborníci v špecializovaných predajniach.

Premýšľajte vo veľkom. Ženy zvyknú mať širšie sedacie kosti ako muži, takže ak máte problémy, je možné, že vaše sedlo je príliš úzke. Sedlá na spinneroch vo fitku sú všetky viac-menej rovnaké, ale ak je vaším bojiskom cesta, skúste svojho tátoša osedlať širším sedlom.

Odieranie

Otieranie vašej kože o oblečenie a otieranie oblečenia o sedlo môže spôsobovať nepríjemnosti ženským partiám a vnútornej strane stehien. Navyše, vlhko a soľ na vašej pokožke ako dôkaz, že ste sa na tréningu neflákali, veciam vôbec nepomáhajú. Ako si pomôcť?

Prevencia

Namažte sa. Špeciálne cyklistické krémy na citlivé partie sú dobrým spoločníkom, ak máte problémy. Vždy pred jazdou si nakrémujte vnútornú stranu stehien a dámske partie. Pomáhajú aj krémy pre batoľatá proti zapareninám.

Obtiahnite sa. Voľné oblečenie so spodným prádlom vás môže tlačiť a odierať. Vaše cyklistické šortky by mali byť na telo a s minimálnym množstvom švov. Väčšina cyklistov a cyklistiek jazdí v elastických nohaviciach na ostro, aby prichádzali do kontaktu s čo najmenším množstvom materiálu. Ak vám to ale nevyhovuje skúste pod cyklistické šortky nosiť ako spodné prádlo elastické bezšvové boxerky. Najdôležitejšie je, aby ste sa cítili dobre a komfortne.

Buďte k sebe pozorní. Ošetrujte svoju pokožku a bojujte proti infekciám aplikovaním antibiotickej mastičky na vyrážky a podráždenia spôsobené odieraním. Aplikujte vždy po sprchovaní.

Pálenie a svrbenie

Aj zdravé ženské partie môžu mať kvasinky. Áno, môžete s nimi koexistovať v mieri. Ale plesne môžu všetko zmeniť. A povedzme si pravdu, vlhko a teplo, ktoré sa drží vo vašich prepotených cyklistických nohaviciach, je pre plesne živnou pôdou. A keď sa rozmnožia, môžu spôsobiť kvasinkovú infekciu.

Prevencia

Na prírodno. Pred jazdou alebo spinningovou lekciou sa vyhnite používaniu obrúskov alebo sprejov na intímnu hygienu. Môžu totiž spôsobiť zmenu pH, čo zvyšuje riziko infekcie. Umývajte sa len prírodným mydlom.

Používajte tampóny. Máte svoje dni? Držte sa tampónov. Vložky udržujú pot a baktérie.

Hygiena na prvom mieste. Po každej jazde alebo spinningovej lekcii by ste sa mali osprchovať, ale ak niekedy nestíhate, aspoň sa uterákom utrite do sucha a prezlečte sa do čistého oblečenia. A predtým, ako si svoje cyklo-nohavice dáte opäť na seba, vždy si ich vyperte.

Ak už vyrážate na dlhšie alebo kratšie cesty, mali by ste si do bikového ruksaku nabaliť aj nejakú energiu, nezabudnuť sa dobre obliecť a chrániť sa pred dažďom.

Foto: skprofibike /// Text: redakcia

Aktuality

16:31 Carapaz vyhral kráľovskú etapu Okolo Romandie, skvelý výkon predviedol aj Egan Bernal.

Richard Carapaz (EF Education – EasyPost) rozhodol útokom 2,1 km pred vrcholom záverečného 13,8 km dlhého stúpania s priemerným sklonom 6 %, ktorým sa končila štvrtá etapa švajčiarskych pretekov. Druhý skončil Florian Lipowitz (Bora-Hansgrohe), tretí finišoval Carlos Rodríguez (Ineos Grenadiers).

25.04.2024 Kompletne hliníková prehadzovačka? Vivo Cycling ukázali, na čom pracujú.

V súčasnosti dominujú trhu s pohonom a radením dve obrovské spoločnosti Shimano a Sram. To však nebráni menším spoločnostiam pokúsiť sa zabojovať o svojich zákazníkov. S klasickým dizajnom zrejme v tejto konkurencii neuspejete a tak prichádza Vivo Cycling s kompletne hliníkovou prehadzovačkou.

25.04.2024 Canyon predstavil Neuron:ONfly, ide o vôbec prvý ľahký e-bike nemeckej značky.

Na jeho zostavenie využili v Canyon ľahký motor Bosch Performance Line SX, a tento bickykel má hmotnosť 19,1 kg.

24.04.2024 Kultová značka bicyklov Kona je na predaj.

Do problémov sa dostal ďalší veľký a svetoznámy výrobca bicyklov Kona Bikes. Táto pôvodne kanadská značka bola ústrednou v cyklistickom boome počas 90. rokov. Aktuálne však prechádza turbulentným obdobím s neistou budúcnosťou.

24.04.2024 Preteky Okolo Slovenska prevedú jazdcov z Podunajskej nížiny až po Tatry a nový je okrem trate aj ich termín.

68. ročník medzinárodných pretekov Okolo Slovenska sa uskutoční od 26. do 30. júna. Pozostávať bude z úvodnej tímovej časovky a následných štyroch etáp. Svoju účasť v pretekoch potvrdili tri tímy World Tour a sedem profesionálnych kontinentálnych tímov a desať kontinentálnych tímov, ktoré sa pobijú o UCI body.

Zavrieť reklamu