„Bolo úplne jasné, že všetci chlapci z Alpecinu sú tu na to, aby mu pomohli,“ povedal Jasper Stuyven, ktorý skončil na svetovom šampionáte na štvrtom mieste. (Sporza)

Mathieu van der Poel vyhral gravelové majstrovstvá sveta o 1:03 min pred Belgičanom Florianom Vermeerschom, zatiaľ čo ďalší Belgičan – jeho tímový kolega z Alpecin-Deceuninck Quinten Hermans – skončil tretí s časom 3:47.

Jasper Stuyven skončil štvrtý a Belgičania obsadili štyri z piatich najlepších umiestnení, ale neskôr povedal, že Hermans a piaty Gianni Vermeersch jazdili viac na podporu ambícií Van der Poela ako Belgicka.

„Je to otravné. Tí chalani neťahali, keď to bolo potrebné, ale robia to, keď sa im to hodí,“ povedal Stuyven s odkazom na jazdcov pracujúcich v stíhacej skupine za sólovým víťazom Van der Poelom.

„Bolo úplne jasné, že všetci chalani z Alpecinu sú tu na to, aby mu pomohli. Aj keď som očakával, že budeme pretekať v [národných] tímoch.“

Vermeersch, ktorý pred dvoma rokmi vyhral premiérové gravelové majstrovstvá sveta, na Stuyvena reagoval slovami, že „vždy je lepšie, keď vyhrá niekto z Alpecinu“, čím zdanlivo potvrdil Stuyvenovo obvinenie.

Van der Poel inicioval útoky už po 60 km a vytvoril vedúcu skupinu 16 jazdcov, vrátane siedmich Belgičanov. 40 km pred cieľom zaútočil Florian Vermeersch, ktorého nasledoval aj Mathieu van der Poel.

Za nimi skončila stíhacia skupina v zložení Stuyven, Hermans, Gianni Vermeersch, Connor Swift (Veľká Británia) a Matej Mohorič (Slovinsko) v boji o bronz. Van der Poel sa v záverečných 13 km oddelil na čele a do cieľa prišiel osamote, zatiaľ čo bronz získal Florian Vermeersch a v šprinte o tretie miesto bol najrýchlejší Quinten Hermans pred Jasperom Stuyvenom.