Evie Richards obetovala cyklistike fyzické aj duševné zdravie: Bola som posadnutá jazdením a víťazstvami
Evie Richards sa stala minulý rok prvou britskou elitnou majsterkou sveta v cross-country (XCO) a šampiónkou Commonwealthu 2022 v rovnakej disciplíne. V rozsiahlom rozhovore pre BBC odhalila fyzické a duševné problémy, ktoré sa spájajú s dosiahnutím takýchto úspechov.
„Keď som v 16 rokoch odišila zo školy, aby som sa pripojila k British Cycling Academy a zamerala sa na to, aby som sa stala profesionálnou cyklistkou, moje menštruácie sa zastavili. V nasledujúcich piatich rokoch som mala len tri menštruačné cykly, pretože som bola pretrénovaná a nejedla som správne alebo dostatočne,“ priznala 25-ročná Richards.
„Keď som hovorila s lekármi, povedali mi, že strata menštruácie je pre profesionálnu športovkyňu veľmi bežná a nebolo to nič nenormálne alebo niečo, čoho by som sa mala obávať.“
Britský vedecký lekársky týždenník British Medical Journal však uvádza, že ide o symptóm relatívneho energetického deficitu v športe (Red-S), čo je stav, ktorý môže postihnúť mužov aj ženy spôsobený nedostatočným príjmom kalórií a/alebo nadmerným výdajom energie. Môže spôsobiť nepriaznivé účinky na mnohé časti tela vrátane menštruačného cyklu, zdravia kostí a kardiovaskulárneho zdravia.
Posadnutá chudnutím
V snahe vyformovať sa do tradičnejšej „vrchárskej“ postavy sa Richards stala posadnutá aj jej hmotnosťou.
„Nikto mi nikdy nepovedal, že je to nezdravé, okrem mojej mamy. Pamätám si, ako som raz prišila domov, keď som vyhral striebro na Hrách Commonwealthu 2018 v Austrálii, a ona len povedala, že vyzerám ako vrece kostí,“ spomína si Richards.
Prečítajte si tiež
- Bradley Wiggins priznal, že ho v 13 rokoch sexuálne obťažoval tréner: Pochoval som to v sebe
- Zdravá výživa: 6 mýtov o správnom zdravom stravovaní (nielen) cyklistov
„Vždy mi hovorili, že nie som stavaná na to, aby som bola vrchárka, a myslela som si, že ľudia majú pravdepodobne pravdu – ale to ma len robilo konkurencieschopnejšou a posadnutejšou svojou váhou, aby som sa uistila, že som dostatočne „malá“.“
„To sa skončilo až vtedy, keď som začala pracovať na zmene svojho myslenia a dopĺňania energie. Keď som sa stala majsterkou sveta, všetkým som ukázala, že na to, aby som bola rýchla v kopcoch, nemusím byť chudá.“
„Preteká sa vám lepšie, keď ste šťastní a zdraví“
Richards dúfa, že zdieľaním svojho príbehu bude dobrým príkladom pre mladé začínajúce cyklistky a pomôže im správne sa zásobovať „palivom“ a vyhýbať sa poruchám príjmu potravy.
„Vidím, že niektorí športovci, proti ktorým pretekám, uverejňujú svoju hmotnosť na sociálnych sieťach a hnevá ma to, pretože to doslova láme srdce niektorému mladému dievčaťu – uvidí to a bude sa hnať za tým, že bude taká štíhla, ako som to urobila aj ja,“ povedala Richards.
„Chcem vidieť, ako veľa dievčat začína jazdiť na bicykli, ale čo je dôležitejšie, chcem veľa šťastných športovcov a nepomôže, keď vidíte pretekať ľudí, ktorí vyzerajú tak choro. Preteká sa vám lepšie, keď ste šťastní a zdraví.“
Stratila pôžitok z jazdenia
Richards nasleduje jej lásku k športu a súťaženiu už od detstva. Mala sen dostať sa na olympiádu, a kým objavila cyklistiku, hrala basketbal, kolky a hokej.
Talentovanú mladú cyklistku vybrali do akadémie British Cycling Academy v Manchestri a vo veku 16 rokov sa zúčastnila svojich prvých Majstrovstiev sveta v Nórsku.
„Pamätám si… myslela som si, že môj život je neuveriteľný. Chcela som to robiť navždy. Keď som sa presťahovala do Manchestru a vstúpila do akadémie, tento pocit sa zmenil,“ povedala.
Prečítajte si tiež
- Ako fungujú nízkosacharidové tréningy? Trénujte efektívnejšie bez sacharidov
- 5 tipov Marka Cavendisha pre zdravé stravovanie cyklistu
„Bola som posadnutá jazdením a víťazstvami, no zároveň som stratila akýkoľvek pôžitok zo sadnutia si na bicykel.“
Richards priznala, že sa vzdialila od svojich priateľov, aby maximalizovala svoj tréningový čas, a vyvíjala na seba čoraz väčší tlak, aby ospravedlnila obete, ktoré podstúpila, aby sa stala profesionálnou cyklistkou.
„Moja úzkosť z výsledkov, ktoré som chcela, znamenala, že mi bolo fyzicky zle pred pretekmi aj počas nich. Veľakrát som ich ani nedokončila, pretože som ochorela,“ dodala.
„To vo mne vyvolalo ešte väčšie obavy z pretekania, pretože som mala pocit, že som prerušila svoj spoločenský život a nedosiahla som z neho takmer nič.“
Zmenila spôsob myslenia: Keď si zdravá, dostaneš zo seba to najlepšie.
Odkedy dostala správnu podporu a rady, vrátane psychológa Richa Hampsona a výživovej poradkyne Renee McGregor, Richards hovorí, že jej spôsob myslenia sa zmenil.
„Uvedomili sme si, že na pretekoch som nebola chorá len vtedy, keď som pretekala v cyklokrose, pretože to bola disciplína, v ktorej som na seba nevyvíjala žiadny tlak a ktorá mi najviac pripomínala jazdu doma v Malverne – keď som bola malá a zamilovala som sa do tohto športu. Odvtedy som pred pretekmi nebola chorá.“
„Moja menštruácia sa začala znova. Keď sa zastavila, moja prvá reakcia bola ‚to je skvelé – je to menej nepríjemností, keď pretekáte‘.“ Ale teraz viem oveľa viac o svojom tele a o tom, aké zlé je nemať menštruáciu – a ako, keď si zdravá, dostaneš zo seba to najlepšie.“
Po dosiahnutí celoživotného cieľa súťažou na olympijských hrách v Tokiu, kde skončila siedma, vyhrala Richardsová dúhový dres na majstrovstvách sveta XCO v talianskom Val di Sole.
Jej rok v dúhovom drese však prekazilo zranenie dolnej časti chrbta a na štarte hier Commonwealthu sa postavila s malou konkurenciou.
„Boli to moje prvé preteky v tomto roku bez bolesti a sĺz… a vyhrala som pred všetkými svojimi priateľmi a rodinou, čo bolo veľmi zvláštne,“ povedala.
„Teraz som konečne na tom lepšie v zvládaní zranení a čohokoľvek iného. Bývam opäť v blízkosti miesta, kde som vyrastala, jazdím tam, kde som bývala s otcom a chlapcami z mojej dediny.!
„Milujem to a ak ťa baví to, čo robíš, život je oveľa lepší a tvoje výsledky na pretekoch tiež.“