Na pretekoch vo Francúzsku budú môcť štartovať iba zaočkovaní pretekári a žiadne výnimky nebudú
Profesionálni športovci, ktorí chcú súťažiť vo Francúzsku, sa budú musieť dať zaočkovať proti ochoreniu Covid-19. Prikazuje to nový zákon, ktorý prešiel francúzskym parlamentom.
Francúzska ministerka športu Roxana Maracineanu jasne uviedla, že nebudú existovať žiadne výnimky.
Francúzi sa chcú vyhnúť podobnému incidentu, ako sa stal nedávno v Austrálii – srbskej tenisovej svetovej jednotke Novakovi Djokovičovi nedovolili štart na turnaji Australian Open. Predchádzalo tomu však niekoľko súdnych procesov a napokon Djokovičovi odobrali víza a musel sa vrátiť domov.
V prípade nového francúzskeho zákona by sa tak predišlo akýmkoľvek podobným obštrukciám, pretože podľa zákona nebudú mať športovci žiadne výnimky a súťažiť budú môcť iba zaočkovaní.
Nový zákon sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou týkať aj cyklistov.
Peter Sagan je zaočkovaný a má platný Covid pass, takže jeho štart na pretekoch to neovplyvní.
Športovci majú presvedčiť verejnosť k očkovaniu
Pre vstup do barov, reštaurácií, prepravu hromadnou dopravou i na športové podujatia platí vo francúzsku povinnosť preukázať sa špeciálnym zdravotným preukazom – potvrdením o očkovaní.
Podobný systém funguje aj v Taliansku a dobre ho poznáme aj zo Slovenska, kde sa musíte preukazovať potvrdením o očkovaní – Green Passom.
Prečítajte si tiež
- Greg Van Avermaet viní očkovanie zo slabých výkonov: Som za očkovanie, nie som nejaký Djokovič
- Bývalý profík Pozzato je s covidom v nemocnici na kyslíku: Bol som idiot, nedal som sa zaočkovať
Podľa informácií portálu Cyclingnews budú môcť pretekať iba zaočkovaní jazdci už na pretekoch Saudi Tour a Tour of Oman. Povinnosť očkovania platí nielen pre jazdcov, ale aj celý zvyšok tímu.
Ide o opatrenie vrámci vnútroštátnych zákonov o vakcínach v krajinách Blízkeho východu a Francúzsko bude mať odteraz podobné nariadenia.
„Platí to pre ľudí, ktorí žijú vo Francúzsku, ale aj pre cudzincov, ktorí do našej krajiny prídu na dovolenku alebo na významné športové podujatie. Športovci by mali v tomto zohrať svoju úlohu v tom, aby čo najskôr pomohli presvedčiť neočkovaných ľudí, aby sa zapojili do očkovacieho programu.“
Povinné očkovanie už aj na jarných klasikách i Tour de France
„Ak chcete vykonávať svoju profesiu [šport] alebo chcete prísť podporiť svoj obľúbený tím, budete musieť mať platnú vakcínu,“ povedala Maracineanu francúzskym médiám, pričom zdôraznila, že nebudú existovať žiadne výnimky.
Na získanie nového očkovacieho preukazu bude potrebné kompletné zaočkovanie (dve alebo jedna dávka, v závislosti od očkovacej látky). Od 15. februára bude potrebná aj tretia posilňovacia dávka štyri mesiace po predchádzajúcich dávkach, aby priepustka zostala v platnosti.
Nové pravidlá by mohli ovplyvniť jazdcov a tímy, ktoré sa chystajú na jarné klasiky a dokonca aj na Tour de France.
Prečítajte si tiež
- 10 najhorších cyklistických módnych faux-pas, ktorým by ste sa určite mali vyhýbať (+bonus)
- 99 nepísaných pravidiel, ktorými by sa mal riadiť každý cestný cyklista
Kvôli očkovaniu mal slabé výkony, tvrdí Van Avermaet
Greg van Avermaet pred týždňom povedal, že odloží svoju posilňovaciu dávku očkovania až po jarných klasikách, ale teraz si možno bude musieť dať posilňovaciu dávku už počas budúceho víkendu.
Van Avermaet obvinil práve očkovanie zo svojich slabých výkonov v druhej polovici sezóny 2021.
Maracineanu uviedla, že až 98 percent francúzskych športovcov je zaočkovaných. Predpokladá sa, že väčšina cyklistov je zaočkovaná, pričom jeden tím potvrdil, že je zaočkovaný takmer na sto percent.
Je však veľmi pravdepodobné, že rovnako, ako v celej spoločnosti, tak aj medzi cyklistami je množstvo jazdcov, ktorí nie sú o očkovaní rozhodnutí alebo sa nechcú dať zaočkovať vôbec.
Väčšina pretekárov je zaočkovaných
Anonymný prieskum, ktorý uskutočnila Medzinárodná cyklistická únia (UCI) pred seminárom UCI WorldTour v decembri minulého roka naznačuje, že až 75 percent tímov malo viac ako 80 percent zaočkovaných jazdcov a personálu. Medzi tímami však existovala vysoká variabilita, ktorá sa pohybovala od 40 percent do 100 percent.
UCI musí ešte zverejniť svoj konečný lekársky protokol Covid-19 na rok 2022, pričom sa predpokladá, že usmernenia oneskoruje vplyv variantu Omikron.
K novému francúzskemu zákonu o očkovaní sa UCI nechcela vyjadrovať a aj organizátori pretekov Paríž-Nice ASO sa vyjadrili, že k tejto záležitosti nemajú čo povedať.
Prečítajte si tiež
- Takto vyzerá nové oblečenie všetkých cyklistických tímov WorldTour v sezóne 2022
- Tadej Pogačar zverejnil na Strave šialene rýchlu jazdu a KOM na vrchol Coll de Rates
Po zavedení nových pravidiel budú tímy teraz musieť vyberať jazdcov a zamestnancov na základe ich očkovania, čo však môže mať vplyv na súkromie a zákonník práce.
Keďže Tour Down Under v Austrálii a Vuelta a San Juan v Argentíne boli zrušené v dôsledku pandémie Covid-19, mnohí poprední jazdci a tímy plánujú začať novú sezónu 2022 práve vo Francúzsku.
Začína sa jednodňovými pretekmi Grand Prix La Marseillaise (30. januára) a ďalej nasledujú Etoile de Bessèges (2. – 6. február), Tour de la Provence (10.-13. február) a Tour des Alpes Maritimes et du Var (18.-20. február). Etapák Paríž-Nice je naplánovaný na 6. – 13. marca.
Peter Sagan je plne zaočkovaný
Očakáva sa, že Van Avermaet absolvuje svoj sezónny debut na Etoile des Bessèges. Mnoho veľkých mien sa stretne na pretekoch Tour de la Provence – Julian Alaphilippe (QuickStep-AlphaVinyl), Egan Bernal (Ineos Grenadiers), Nairo Quintana (Arkea-Samsic) a Philippe Gilbert (Lotto Soudal).
Peter Sagan potvrdil, že v lete už absolvoval aj očkovanie a v súčasnosti má kompletný covid pass.
Peter Sagan má podľa portálu Procyclingstats v pláne ako prvé preteky klasiku Omloop Het Nieuwsblad koncom februára, začiatkom marca etapák Paríž-Nice, po ňom Miláno – Turín a Miláno – San Remo.
Práve na Paríž-Nice bude už vyžadované očkovanie, takže ak sa chce trojnásobný majster sveta pretekov zúčastniť, bude musieť byť zaočkovaný.
Ďalej má v programe E3 Saxo Bank Classic, Gent-Wevelgem, Okolo Flámska, Paríž – Roubaix, Critérium du Dauphiné a Tour de France.
Kvíz: Viete, čo v skutočnosti robia sponzori najväčších cyklistických tímov?
Tím Alpecin-Fenix: Čomu sa venuje spoločnosť Fenix?
Tím Jumbo-Visma: Čomu sa venuje spoločnosť Visma?
Tím Lotto Soudal: Čomu sa venuje spoločnosť Soudal?
Lotto, ako už z názvu vyplýva, je belgická štátna lotéria.
Tím BikeExchange: Čomu sa venuje spoločnosť BikeExchange?
Tím DSM: Čomu sa venuje spoločnosť DSM?
DSM je holandská nadnárodná spoločnosť, ktorá bola založená v roku 1902 na ťažbu uhlia. V posledných desaťročiach značne diverzifikovala svoje portfólio a teraz pôsobí v troch odlišných oblastiach: výživa (vitamíny, kvasnicové extrakty atď.), materiály (obaly potravín, živice, plasty a tkanina Dyneema) a inovácie.
Tím Ineos Grenadiers: Čomu sa venuje spoločnosť Ineos?
Tím Movistar: Čomu sa venuje spoločnosť Movistar?
Tím Bora-Hansgrohe: Čomu sa venuje spoločnosť Hansgrohe?
Tím Cofidis: Čomu sa venuje spoločnosť Cofidis?
Tím AG2R Citroën: Čomu sa venuje spoločnosť AG2R?
Značku Citroën pozná asi každý, takže na to sa snáď pýtať nemusíme.
Tím Alpecin-Fenix: Čomu sa venuje spoločnosť Alpecin?
Tím EF Education–EasyPost: Čomu sa venuje spoločnosť EasyPost?
Tím Jumbo-Visma: Čomu sa venuje spoločnosť Jumbo?
Tím Groupama - FDJ: Čomu sa venuje spoločnosť FDJ?
Spoločnosť Groupama je francuzska poisťovňa.
Tím TotalEnergies: Čomu sa venuje spoločnosť TotalEnergies?
Tím Quick-Step Alpha Vinyl: Čomu sa venuje spoločnosť Quick-Step?
Tím Bora-Hansgrohe: Čomu sa venuje spoločnosť Bora?
Tím EF Education–EasyPost: Čomu sa venuje spoločnosť EF Education?
Tím Trek-Segafredo: Čomu sa venuje spoločnosť Segafredo?
Značku Trek pozná asi každý, takže na to sa snáď pýtať nemusíme.
Tím Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux: Čomu sa venuje spoločnosť Intermarché?
Wanty je belgická strojárska spoločnosť a Gobert Matériaux je belgický dodávateľ stavebných materiálov.
Zdieľajte svoje výsledky s priateľmi