Môžete ísť mimo okresu či do prírody? Takto ovplyvní cyklistov vianočný lockdown
Zákaz vychádzania sa začína v sobotu 19. decembra o 5:00 ráno a je platný do 29. decembra, keď sa končí núdzový stav.
Najnovší lockdown má mnoho výnimok vrátane pobytu v prírode či individuálneho športu v prírode. Táto výnimka nie je obmedzená iba na okres, takže môžete ísť na bicykloch aj mimo okresu.
Pre pobyt v prírode či šport nie je potrebné, aby ste mali pri sebe negatívny test.
Vianočný lockdown sa teda reálne cyklistov veľmi nedotkne.
Vláda odporúča, aby ľudia vytvorili počas vianočných sviatkov tzv. bubliny, ktoré môžu tvoriť maximálne členovia z dvoch domácností. Inak by sa ľudia nemali medzi sebou stretávať.
Čo sa týka nosenia rúška, pre športujúcich ľudí platí stále výnimka, takže ani pri jazde na bicykli nemusíte mať rúško na tvári. Od druhých ľudí by ste mali udržiavať odstupy päť metrov. V inom prípade je rúško v exteriéri povinné, takže si ho vždy pre istotu strčte do vrecka.
Všetky obmedzenia či výnimky zo zákazu vychádzania si môžete prečítať v prehľadnom príspevku Denníku N.
Ako jazdiť v súčasnej situácii?
Choďte jazdiť, ale choďte buď sami alebo s niekým, s kým bývate v domácnosti resp. s kým máte vytvorenú bublinu. Choďte ideálne do lesa či na miesta, kde stretnete čo najmenej ľudí.
Ak jazdíte na cestnom bicykli, vyberte si cesty, ktoré nie sú plné cyklistov. Vyhnite sa frekventovaným cyklochodníkom a pokojne choďte jazdiť aj na okresné cesty, pretože premávka áut je momentálne omnoho nižšia.
Zoberte si šatku a ak sa dostanete na miesto s väčšou koncentráciou ľudí, natiahnite si ju na tvár, cez ústa aj nos.
Ďalšia veľmi dôležitá vec – ak už jazdíte, jazdite opatrne. Opatrnejšie ako za normálnych okolností. Nemocnice sú zaplnené a lekári i zdravotnícky personál majú viac než dosť práce. Ak by ste sa pri jazde zranili, zbytočne tým zaťažíte zdravotníkov.
Po jazde dbajte na to, aby ste sa čo najskôr dostali do tepla a zbytočne si tak nespôsobili prechladnutie. Jedzte tiež dostatok ovocia a zeleniny pre posilnenie imunity.
Ak máte v pláne intenzívnejšie tréningy, možno zvážte, či nebude lepšie zapracovať na iných aspektoch kondície, posilňovaní či dôslednom strečingu, pretože aj pretrénovanie môže spôsobovať stres, a tým aj vyššiu pravdepodobnosť ochorenia.
Čo by ste určite nemali robiť (!)
Určite nechoďte jazdiť vo veľkých skupinách. Nejde iba o vás, ale o bezpečie ostatných. Môžete mať totiž vírus v sebe aj bez toho, aby ste o tom vedeli a môžete ho nevedome rozširovať ďalej.
Ak ste zvyknutí jazdiť vyložene v skupinách, zoberte to ako príležitosť či výzvu, nájsť v cyklistike aj niečo viac ako iba socializovanie sa a stretávanie s kamarátmi. Jazdenie osamote vám určite iba prospeje a prídete na iné myšlienky.
- Návod: 6 tipov, ako schudnúť a zbaviť sa tuku na bruchu bicyklovaním
- Návod: 6 tipov, ako nájsť svoju optimálnu jazdeckú váhu
V akom prípade treba zostať doma?
V domácej karanténe by ste mali zostať, ak sa vám zdá, že na vás lezie akákoľvek choroba. V zime má ľudský organizmus oslabenú imunitu a je úplne normálne, ak ochoriete.
Nie každé ochorenie však znamená, že máte hneď Covid-19.
Ak vás bolí hrdlo, máte sopeľ či nádchu, zostaňte doma a zbytočne nevystavujte riziku ochorenia aj svoje okolie. Najčastejšie príznaky Covid-19 sú horúčka, suchý kašeľ, strata chuti, únava, hlieny a problém s dýchaním.
Vaše komentáre