Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Koronavírus: Mám sedieť doma v karanténe alebo môžem ísť jazdiť?

Nebojte sa a pokojne choďte vyvetrať vaše bicykle. Ale choďte sami.
Martin Sarvaš
Koronavírus: Mám sedieť doma v karanténe alebo môžem ísť jazdiť?

Celý svet ovplyvňuje kríza spôsobená šírením koronavírusu Covid-19. Zrušili sa spoločenské, kultúrne i športové podujatia na lokálnych i svetových úrovniach.

Koronavírus postihuje rovnako Slovákov a v priebehu posledných dní sa zaviedli rôzne preventívne opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu Covid-19.

Na štrnásť dní budú zatvorené všetky maloobchodné prevádzky a prevádzky so službami – okrem potravín, drogérií, lekární, trafík, pôšt, bánk, púmp, stravovacích prevádzok a obchodov s krmivom pre zvieratá. V stravovacích zariadeniach, teda reštauráciách, si ľudia k jedlu nesadnú. Stravu bude možné poskytovať len formou výdaja a donáškovej služby, informuje Denník N.

Ľuďom všeobecne odporúčajú, aby sa nestretávali vo veľkých skupinách a pre ich vlastné bezpečie, ak to nie je nevyhnutné, aby čo najmenej vychádzali z domov.

Jazdenie vám môže iba prospieť

V komunite cyklistov teda často začala padať otázka, či je lepšie, keď budú sedieť doma alebo je v poriadku, keď pôjdu jazdiť.

Mnohí odborníci odporúčajú prechádzky na čerstvom vzduchu, ktoré sú pre organizmus prospešné. Zo slnka získate vitamín D, ktorý je potrebný pre správne fungovanie imunitného systému. Každá forma pohybu, a teda aj cyklistika, pomáha tiež odbúravať stres, ktorý oslabuje imunitu.

„Zdržiavať sa doma však neznamená byť zavretí za štyrmi stenami. Teplo má svoj význam, lebo vírus hynie, keď je okolo 20 až 25 stupňov Celzia. Slnečný svit pomáha meniť vitamín D na aktívnu formu. To, že si ho kupujem v lekárni, je vynikajúce, ale to nestačí. 80 percent populácie Slovenska má po zime dramaticky zníženú hodnotu vitamínu D. Aj preto sú chrípkové epidémie,“ povedal v rozhovore pre Denník N Vladimír Krčméry, ktorý je špičkovým odborníkom na tropickú medicínu a zúčastnil sa mnohých humanitárnych misií po celom svete.

Okrem toho, že užívam vitamín C a D, treba byť 30 minút denne na slnečnom svetle. Ďalšia vec je pohyb na čerstvom vzduchu – 20 až 30 minút denne výrazne zvyšuje aktivitu imunitného systému,“ dodáva Krčméry.

Ako jazdiť v súčasnej situácii?

Samozrejme, nájde sa aj mnoho cyklistov, ktorí nadávajú tým, ktorí jazdia. Asi im však iba závidia a pokojne ich môžete ignorovať.

Choďte jazdiť, ale choďte sami. Ak jazdíte s niekým, s kým bývate v jednej domácnosti, tak to je v podstate jedno a pokojne môžete ísť s ním. Ale v inom prípade choďte sami, ideálne do lesa či na miesta, kde stretnete čo najmenej ľudí.

Ak jazdíte na cestnom bicykli, vyberte si cesty, ktoré nie sú plné cyklistov. Vyhnite sa frekventovaným cyklochodníkom a pokojne choďte jazdiť aj na okresné cesty, pretože premávka áut je momentálne omnoho nižšia.

Zoberte si šatku a ak sa dostanete na miesto s väčšou koncentráciou ľudí, natiahnite si ju na tvár, cez ústa aj nos.

Ďalšia veľmi dôležitá vec –  ak už jazdíte, jazdite opatrne. Opatrnejšie ako za normálnych okolností. Nemocnice a zdravotnícke zariadenia majú a v najbližšej dobe aj budú mať dosť práce. Ak by ste sa pri jazde zranili, zbytočne tým zaťažíte zdravotníkov.

Po jazde dbajte na to, aby ste sa čo najskôr dostali do tepla a zbytočne si tak nespôsobili prechladnutie. Jedzte tiež dostatok ovocia a zeleniny pre posilnenie imunity.

Ak máte v pláne intenzívnejšie tréningy, možno zvážte, či nebude lepšie zapracovať na iných aspektoch kondície, posilňovaniu či dôslednému strečingu, pretože aj pretrénovanie môže spôsobovať stres, a tým aj vyššiu pravdepodobnosť ochorenia.

Čo by ste určite nemali robiť (!)

Určite nechoďte jazdiť v skupinách. Nejde iba o vás, ale o bezpečie ostatných. Môžete mať totiž vírus v sebe aj bez toho, aby ste o tom vedeli a môžete ho nevedome rozširovať ďalej.

Ak ste zvyknutí jazdiť vyložene v skupinách, zoberte to ako príležitosť či výzvu, nájsť v cyklistike aj niečo viac ako iba socializovanie sa a stretávanie s kamarátmi. Jazdenie osamote vám určite iba prospeje a prídete na iné myšlienky.

Berte to ako príležitosť, nie ako obmedzenie od autorít. A ešte raz pre istotu zdôrazníme, pre dobro všetkých, nejazdite v skupinách.

V akom prípade treba zostať doma?

V domácej karanténe by ste mali zostať, ak sa vám zdá, že na vás lezie akákoľvek choroba. Ako bolo už spomenuté, po zime má ľudský organizmus oslabenú imunitu a je úplne normálne, ak ochoriete.

Nie každé ochorenie však znamená, že máte hneď koronavírus.

Ak vás bolí hrdlo, máte sopeľ či nádchu, zostaňte doma a zbytočne nevystavujte riziku ochorenia aj svoje okolie. Najčastejšie príznaky Covid-19 sú horúčka, suchý kašeľ, únava, hlieny a problém s dýchaním.

Ak ste pricestovali zo zahraničia, od 13. marca platí nariadená domáca karanténa a pri jej nedodržaní hrozí pokuta do 1659 eur. „Osoby, ktoré sa vrátili zo zahraničia sú povinné bezprostredne po návrate na Slovensko oznámiť túto skutočnosť telefonicky alebo elektronicky svojmu ošetrujúcemu lekárovi, ktorý rozhodne o domácej izolácii,“ píše sa na webe Úradu verejného zdravotníctva SR.

Vaše komentáre

Aktuality

10:30 Viktória Chladoňová získala po dominantnom výkone titul majsterky Slovenska v cyklokrose tretíkrát po sebe.

Na zasneženej trati v Selciach vyhrala Chladoňová s takmer 5-minútovým náskokom pred Sofiou Ungerovou a tretia skončila Janka Keseg Števková.

22.11.2024 Na Kráľovu hoľu povedie najvyššie položená cyklotrasa svojho druhu v strednej Európe.

Cyklotrasa s dĺžkou 12 km a prevýšením 1000 metrov by mala byť dokončená do roku 2026.

22.11.2024 Päť etáp pretekov Okolo Álp 2025 ma celkové prevýšenie až 14 700 metrov.

Organizátori pretekov zverejnili trasy etáp, ktoré povedú cez  územia Euregia v Tirolsku, Južné Tirolsko/Alto Adige a Trentino. (Cyclingnews)

22.11.2024 Amatérsky cyklista prekonal rekordy v stúpaniach Mortirolo a Stelvio, a chcel by zmluvu s profesionálnym tímom.

„Dúfam, že z toho vyplynie nejaká príležitosť,“ hovorí Jack Burke po tom, čo dosiahol najlepší čas v aplikácii Strava (KOM) na Mortirole. Burke sa tiež vyjadril, že sa chce pokúsiť prekonať rekord Tadeja Pogačara na francúzskom stúpaní Col de la Madone.

22.11.2024 Slovensko zažilo historický cyklokrosový víkend európskej úrovne v Šamoríne.

Na pretekoch Európskeho pohára v cyklokrose zvíťazila Viktória Chladoňová a na európskom šampionáte mládežníckych kategórii získala zlato Karolína Hajduková.

Zavrieť reklamu