Test: Cyklistické topánky First Degree Flite

First Degree je rakúska značka, ktorá vyrába topánky určené na použitie s voľnými pedálmi. Ich model Flite je podľa výrobcu určený na all mountain cyklistiku, ale aj BMX, dirt jump a každodenné nosenie.
Testy trvali mesiac a topánky nám prirástli k nohám.
Ich zvršok je z brúsenej kože, takže odolnosť materiálu je vyššia než pri bežných textilných topánkach. Ich odolnosť podčiarkuje gumená obruba na špičke topánky, ktorá vás ochráni pred priamymi nárazmi na kamene alebo korene a päta je rovnako spevnená gumou.
Topánky majú aj medzipodrážku vyrobenú z materiálu EVA, čo zvyšuje pohodlie a vydržíte v nich celý deň.
Jazyk je vyrobený z kombinácie materiálov, je veľmi tenký a výborne sa prispôsobí tvaru vašej nohy. Ešte som sa pri bike topánkach nestretol s takýmto riešením a musím povedať, že je skvelé.
Dizajnéri mysleli aj na šnurovanie, ktoré si viete prispôsobiť podľa vlastných preferencií.
Podrážka je vyrobená z gumy Hypergrip a skladá sa z množstva menších šesťuholníkov. Tie z podrážky mierne vyčnievajú (zhruba 2 mm) a poskytujú dostatok gripu, ak bicykel tlačíte.
Na pedáloch držia topánky dobre, sú tuhšie a poskytujú skvelý pomer prenosu sily a kontroly trakcie na pedáloch.