Ako Peter Sagan porazil Terpstru a Thomasa, a vyhral „malý monument“ E3 Harelbeke v roku 2014
Peter Sagan vyhral v roku 2014 belgickú klasiku E3 Harelbeke, ktorá sa považuje za „malý monument Okolo Flámska“.
Klasika so štartom aj cieľom v belgickom meste Harelbeke je podobná monumentu Okolo Flámska, ale je kratšia – máva okolo 200 kilometrov a celkové prevýšenie okolo 2000 metrov.
Trojnásobný majster sveta štartoval na tejto klasike už 9-krát, raz sa mu podarilo vyhrať a dvakrát skončil na druhom mieste (2013, 2016).
Ako Sagan vyhral E3 Harelbeke
Dláždená klasika sa začala v roku 2014 pomerne pokojne a po 35 km odišla do úniku skupina piatich jazdcov v zložení Maxime Daniel, Jerome Cousin, Florian Senechal, Jay Thomson a Laurens De Vreese.
Peter Sagan mal približne 70 km pred cieľom technické problémy a musel si vymeniť bicykel s tímovým kolegom, no zakrátko bol späť na čele v skupine prenasledovateľov, ktorá postupne dobiehala únik.
Útok Thomasa na Oude Kwaremont
Geraint Thomas zrýchlil na legendárnom stúpaní Oude Kwaremont, rozdelil pelotón a prinútil sa vytvoriť únikovú skupinu, ktorá sa postupne zmenšila na kvarteto s Peterom Saganom, Thomasom, Nikim Terpstrom a Thomasa, Sagana, Terpstru a Stijnom Vandenberghom.
Štvorica vo vedení sa sformovala, keď bolo 25 km pred cieľom a jazdci museli intenzívne spolupracovať, pretože za nimi sa ich snažili dobehnúť veľkí favoriti Fabian Cancellara a Tom Boonen, ktorých zdržal pád.
Cancellara sa najviac priblížil k Saganovej skupine v záverečnom stúpaní Tiegemberg, no stále strácal pol minúty a po vyčerpávajúcom výkone na Tiegembergu začal opäť zaostávať, takže bolo jasné, že víťaz vzíde z vedúcej štvorice.
Sagan bol v šprinte suverénne najsilnejší
Tímoví kolegovia z Omega Pharma-QuickStep Vandenbergh a Terpstra sa striedali v útokoch, ale Sagan a Thomas pohotovo reagovali na ich zrýchlenia.
Vandenbergh bol z dvoch jazdcov Omega silnejší a jeho posledný pokus o únik v poslednom kilometri „zrušil“ Thomas, ktorý sa mu zavesil na koleso.
Pred cieľom to na moment vyzeralo, že Peter Sagan zaostal, keď sa ocitol na opačnej strane cesty, ale napokon v šprinte ukázal svoju silu a prešiel cieľom ako prvý pred Terpstrom a Thomasom.
Záverečný šprint E3 Harelbeke 2014:
Sagan: Cítil som sa lepšie a lepšie
„Nemyslel som si, že preteky sa vyvinú dobre, ale čím ďalej som sa cítil lepšie a lepšie,“ povedal po pretekoch Sagan, ktorý si vtedy pripísal už svoje 61. profesionálne víťazstvo.
„Chcem sa dnes poďakovať tímu, najmä môjmu tímovému kolegovi, ktorý má rovnako veľký bicykel ako ja a vymenil si so mnou bicykel.“
„Finále bolo ťažké a bolo tam veľa pádov. Na stúpaní Oude Kwaremont, keď sme dobehli úvodný únik, zaútočil som, aby som vytvoril malú skupinku a nakoniec sa nám podarilo prísť až do cieľa. Som rád, že som vyhral, pomohlo mi to odraziť sa späť po Miláno – San Remo,“ dodal Sagan s odkazom na San Remo, kde skončil v roku 2014 na desiatom mieste.
Hosteska na pódiu Sagana preventívne varovala
O rok pred víťazstvom Petra Sagana na E3 Harelbeke, skončil Slovák na druhom mieste, a keď boli pretekári na pódiu, Sagan ušitpol zadok hostesku, ktorá bola vedľa víťaza Fabiana Cancellaru a Saganovi bola otočená chrbtom.
Tento incident bol v tej dobe veľmi silne medializovaný a Peter Sagan sa následne za svoje správanie ospravedlnil:
„Ospravedlňujem sa Mayi za to, čo som urobil. Viem, že to nebolo správne a vôbec som nerozmýšľal nad tým, čo robím. Veľmi ma to mrzí a verím, že Maya a každý koho som urazil, prijme moje ospravedlnenie. Sľubujem, že v budúcnosti sa budem správať rozumnejšie.“
Pri víťazstve v roku 2014 bol Sagan na pódiu E3 Harelbeke na najvyššej priečke a jedna z hostesiek mu s úsmevom na tvári preventívne zakývala ukazovákom, aby ho varovala, pred podobným správaním.