Francúzska vláda schválila pokuty 30-tisíc eur za „načipované“ elektrobicykle
Francúzska vláda oznámila, že jazdci, ktorých elektrobicykle budú nelegálne upravené a budú schopné rýchlosti (za využitia pohonu) nad európsky limit 25 km/h, môžu dostať pokutu 30-tisíc eur.
Zákon je súčasťou dopravného zákonu L317-1, do ktorého minulý týždeň zahrnuli aj elektrobicykle. Okrem pokuty dostane človek s načipovaným e-bikom aj 3 body na vodičský preukaz a „vozidlo bude zabavené až dokým nebude navrátené do pôvodného stavu, môžu dokonca čeliť ročnému väzeniu.“
Zákon zahŕňa nielen cyklistov, ale celý cyklistický priemysel. Výrobcovia, importéri či predajcovia, ktorí budú poskytovať elektrobicykle porušujúce zákon, môžu dostať tiež pokutu 30-tisíc eur a môžu čeliť až dvojročnému väzeniu, keďže ide o porušenie limitov Európskej únie.
- Aký je skutočný rozdiel vo výkone pri jazde na elektrobicykli v porovnaní klasickým bicyklom?
- Sú rýchle, tiché, ekologické a nespotíte sa. Prečítajte si 10 pozitív elektrobicyklov
Čipovanie elektrobicyklov sa stalo cieľom diskusie začalo sa riešiť po tom, ako muž na načipovanom elektrobicykli zrazil ženu, ktorá prechádzala cez cestu, ktorá na následky zomrela. Jeho e-bike bol načipovaný na maximálnu rýchlosť 48 km/h. Španielsko a Nemecko chystá tiež opatrenia proti takémuto konaniu.
Čipovanie, a teda posúvanie možného rýchlostného limitu, elektrobicyklov bolo doposiaľ veľmi jednoduché a vyžadovalo si v podstate iba jednoduché vygúglenie.
Firma Bosch však tento rok predstavila anti-tuning systém u všetkých modelov 2020. „Nový systém má senzor, ktorý dokáže zistiť, či bol pohon e-biku upravený. V takom prípade sa prepne jednotka pohonu do núdzového režimu a na displeji sa ukáže chybový kód, ktorý indikuje manipuláciu a podpora pohonu sa zníži. Ak sa chybový kód zobrazí trikrát, majiteľ e-biku bude musieť vziať bicykel na diagnostiku do servisu Bosch alebo k oficiálnemu predajcovi Boschu,“ vyjadril sa Claus Fleischer, výkonný riaditeľ Boschu.
Vaše komentáre