Návod: Ako prekonať strach na horskom bicykli?
Každý sme si tým prešli. Prvky na traily pri ktorých vždy zastaneme alebo spomalíme len kôli strachu. Ten jeden drop alebo skok, ktorý vždy obíjdeme. Tento pocit poznajú začiatočníci ako profesionáli. Tí druhí však pravdepodobne vedia s týmto pocitom ovela lepšie narábať. Tu je niekoľko jednoduchých tipov ako pri bicyklovaní trénovať ten najdoležitejší sval, mozog.
Svetová šampiónka v disciplíne 4X a špičková zjazdárka Katy Curd si prekonávaním strachu počas svojej kariéry mnohokrát prešla a teraz ako kvalifikovaná trénerka rozširuje svoje vedomosti medzi ostatných.
„Myslím, že je jedno na akej úrovni jazdec je, každý má svoje ťažkosti s niektorými vecami. A jazdenie je jedna z vecí v ktorej sa človek môže vždy zlepšovať. Väčšinou, už po troch krokoch ľudia prechádzajú veci pri ktorých boli zaseknutý a premenia jazdu z obavami na zábavu.“
1. Zmeň spôsob akým o prekážke myslíš
„Je užitočné trochu poprehadzovať myšlienky opačným smerom”, hovorí Katy.
Namiesto myslenia na katastrofické scenáre a obavy z toho niečo spraviť je produktívnejšie sa sústrediť na to čo robiť aby to vyšlo. Napríklad pozícia tela, správny nájazd k prekážke, kontrola bezpečnosti okolia, atď..
2. Sústreď sa viac na techniku a menej na prekážku
Sústredenie sa na techniku jazdy namiesto prekážky samotnej nadväzuje na prvý bod. Veľmi užitočné je nacvičovať si túto techniku na nečisto, ideálne na podobných prekážkach, ktoré sme už ste už zvládli.
„Pri trénovaní často pozorujem, že keď ľudom poviem aby sa sústredili na jednu konkrétnu vec alebo pocit, prestanú myslieť a obávať sa svojho cieľa.“
Dobrým príkladom je pozícia nôh, je to jednoduchá a malá zmena, ktorá môže mať veľký pozitívny dopad na prechod rozbitými časťami a skákanie.
3. Zisti, z čoho máš strach
Ak by sa ťa niekto spýtal čoho sa bojíš, odpoveď by bola napr. „tamten skok“ alebo niečo konkrétne ako „ten vysoký odraz“ alebo „ďaleký dopad“.
Skús zistiť čo konkrétne ťa straší. Či to je predstava nohy vyšmyknutej z pedálu alebo kotrmelca cez riadidlá. Ak je to problém techniky, je dobré cvičiť ju na menších prekážkach tak ako v bode dva. Ak je to napríklad strach z narazenia do stromu, pomôže zmena smeru jazdy cez prekážku.
Ak je prvá odpoveď všeobecná ako „mám strach z pádu“, vždy je výhodné zamyslieť sa nad konkrétnym scenárom. Tak sa najjednoduchšie nájdu spôsoby ako tým scenárom im zabrániť.
4. Nechaj narásť svoje sebavedomie postupne
Zväčši si istotu na malých prekážkach. Sebavedomie extrémne dôležité. Dôvera vo vlastné schopnosti je to hlavné čo ti pomôže prejsť cez prekážky a vznášať sa dolu trailom.
Katy tvrdí, že je to celé o tom cítiť sa dobre PRED tým ako človek posúva svoju mentálnu bariéru. Nezávisle na veľkosti a strašidelnosti prekážky pred sebou, vždy je dôležité byť si istý a baviť sa na tých predošlých prvkoch trailu. Opakovanie do miery, kedy sa stanú už zvládnuté veci bežnými, možno až nudnými vám dodá potrebné schopnosť, a rutinu. No a najmä pocit, že CHCETE vyskúšať niečo ťažšie.
„Ak som pri cvičných jazdách na svetovom šampionáte narazila na niečo z čoho som mala strach, prechádzala som to znovu a znovu dokola, dokým sa to nezlepšilo.“
5. Pravidlo troch
„Toto je niečo čo často používam sama“, hovorí Katy a nie je to žiadny zvláštny rituál pred jazdou.
„Ako som vravela o opakovaní problematických častí pri šampionáte, vynašla som si pravidlo troch. Ak som pred prekážkou zastavila a neprešla ju ani na tretí pokus, Jednoducho som odišla a nemyslela na ňu. Vrátila som sa k nej až neskôr alebo na druhý deň. Inak by som začala tuhnúť, hnevať sa a nedokázala by som sa sústrediť na zvyšok trate.“
6. Obrátené pravidlo troch
Po tom čo ste konečne zdolali svoj cieľ, spečatiť svoj úspech je rovnako dôležité ako ho dosiahnuť. Je potreba sa zásobiť dôkazmi a vyzbrojiť skúsenosťami tak, aby ďalšie stretnutie medzi vami a vaším“nepriateľom“ bolo jasné, že ho máte v hrsti a nebola to len náhoda.
„Ak ste ten obávaný krok spravili len raz. Strach sa môže ľahko vrátiť a budete začínať tam kde naposledy. Po troch podarených pokusoch viete, že to naozaj zvládnete a ak by sa niečo aj malo vymknúť kontrole je väčšia šanca, že to ustojíte“, dodáva Katy.
„Navyše, po treťom úspešnom pokuse prichádza tá najväčšia eufória.“
7. Spätná väzba
Dať hlavy dohromady tiež obvykle pomáha. Ak vás kamaráti dokážu pozorovať, podporiť a konštruktívne okomentovať, môže to byť veľká pomoc.
Ak sa zaseknete na niečom s čím máte osobný problém, veľmi pomáha počuť pozorovania tretej osoby. môžu vidieť prekážku z iného uhla a spoločne si uvedomíte ako malý rozdiel je medzi tým čo už viete a tým čoho sa bojíte. Navyše, ak im v kritike dôverujete, pomôžu vám aj s technikou. Napr. náklon bicykla v zákrute a poloha tela sa vždy zdajú výraznejšie subjektívne ako pri pozorovaní z tretej osoby.
Či už v rukách kamarátov alebo prilepená o strom dokáže veľmi pomôcť aj kamera. A v neposlednom rade investícia do dobrého trénera. Ak je niečo čo Vás opakovane trápi, najefektívnejší spôsob ako problémy zdolať je priať pomoc od človeka čo si tým prešiel a vie vám proces zdolávania strachu vysvetliť.
Vaše komentáre