Tadej Pogačar na Paríž-Roubaix? Tento rok určite nie, hovorí jeho tímový kolega
![Tadej Pogačar na Paríž-Roubaix? Tento rok určite nie, hovorí jeho tímový kolega](https://www.biker.sk/wp-content/uploads/2024/10/462696860_587020417012586_7742855414253720673_n-988x659.jpg)
Okolo Lombardie 2024. Foto: LaPresse / Il Lombardia
Odštartuje Tadej Pogačar na Paríž-Roubaix 2025? To je otázka, ktorú sa pýtali cyklistické médiá i fanúšikovia po tom, ako zverejnil video z tréningu na dlažobných kockách v slávnom lese Arenberg.
Po obhliadke trasy pretekov Okolo Flámska si totiž trojnásobný víťaz Tour de France pridal do programu aj jazdu po cestách Paríž-Roubaix.
Ak by Pogačar odštartoval na Paríž-Roubaix 2025, nebolo by prekvapujúce, keby sa stal ďalším, presne siedmym, jazdcom v histórii, ktorému sa podarilo vyhrať v dúhovom drese majstra sveta. Naposledy to dokázal vlani Mathieu van der Poel a pred ním Peter Sagan v roku 2018.
Podľa Pogačarovho tímového kolegu Floriana Vermeerscha však Slovinec „určite“ na Paríž-Roubaix neodštartuje.
Momentálne má Pogačar v programe etapák UAE Tour a následne sériu klasík Strade Bianche, Milano-Sanremo, E3 Saxo, Gent-Wevelgem, Okolo Flámska, i všetky tri ardénske klasiky Amstel Gold Race, Valónsky šíp a Liège-Bastogne-Liège.
„Tento rok tam určite nebude pretekať“
„Vidím, že belgické médiá sa toho poriadne chytili. Články o tom videu sa na mňa valili zo všetkých strán,“ povedal Vermeersch pre holandský portál Wielerflits.
„Vedel som, že Tadej sa chystá preskúmať trasy Okolo Flámska aj Paríž-Roubaix, takže pre mňa to nebolo prekvapenie. Ale ľudia si z toho nemajú robiť žiadne závery. Tento rok tam určite nebude pretekať.“
Podobne to vidí aj Marco Marcato, športový riaditeľ UAE Emirates-XRG: „Tadej a Tim Wellens vyrazili na cesty so športovým riaditeľom Fabiom Baldatom, ktorý celú akciu organizoval. Primárnym cieľom bolo preskúmať trasu Okolo Flámska.
„Paríž-Roubaix v jeho plánoch momentálne nie je a viac k tomu nemám čo dodať,“ povedal Marcato.
„Nemyslím si, že by to bolo úmyselné podpichovanie,“ pokračoval Vermeersch. „Skôr si to tam jednoducho chcel vyskúšať. Išlo mu len o to, aby si zajazdil na kockách. No podarilo sa – všetkých poriadne napínal!“
Podľa Vermeerscha tento monument jednoducho nezapadá do Pogačarovej aktuálnej sezónnej stratégie: „Ak chce uspieť na E3 Saxo Classic, Okolo Flámska a zároveň excelovať na Liège-Bastogne-Liège, je ťažké udržať si formu. Najmä ak chce byť vo forme aj na Grand Tours. Rozumiem, že sa tento rok rozhodol Roubaix vynechať. Nikdy tam totiž ešte nepretekal.“
Pogačarov štart na Roubaix stále nie je vylúčený
Športový manažér tímu UAE, Matxin Joxean Fernandez, tiež potvrdil, že Pogačarova obhliadka severného Francúzska bola len súčasťou širšieho programu a slovinský jazdec si pozrel kľúčové úseky pretekov Okolo Flámska, Gent-Wevelgem a Paríž-Roubaix.
„Obhliadku absolvoval spolu s Fabiom Baldatom a Timom Wellensom. Boli v oblasti a využili to aj na preskúmanie Arenbergu. V jeho pôvodnom programe pre túto sezónu Paríž-Roubaix nefiguruje. Strávil tam tri dni a pozrel si časti Okolo Flámska, Gent-Wevelgem a Paríž-Roubaix,“ povedal Fernandez pre cyklistického novinára Daniela Bensona.
„Skúšal materiál, pneumatiky, bicykel, jazdil s nimi a analyzoval kľúčové momenty týchto pretekov. Tim [Wellens] štartuje na Paríž-Roubaix a Tadej tam bol s ním. Momentálne Paríž-Roubaix nie je súčasťou jeho programu. Štandardne by mal po Okolo Flámska skončiť a sústrediť sa na Ardenské klasiky,“ dodal.
Na otázku, či by Pogačar mohol po Okolo Flámska pridať do programu aj Roubaix, Fernandez odpovedal: „O tom teraz nemôžeme hovoriť. Možno po Flámsku získa potrebné sebavedomie, ale všetko závisí od situácie. Momentálne to však neplánujeme.“
„Ak niekde štartuje, vždy ide na víťazstvo“
Pogačar však o Paríž-Roubaix sám viackrát vyhlásil, že „chce v kariére vyhrať všetkých päť monumentov“. Ale je to reálne?
„Samozrejme. Ak niekde štartuje, vždy ide na víťazstvo,“ hovorí Vermeersch. „Je to univerzálny jazdec, ktorý zvládne všetko. A úprimne? Na kockách vyzeral fakt dobre. Jasné, Arenberg je tak rozbitý, že tam nevyzerá plynulo nikto. Ale som si istý, že tam ide poriadne rýchlo.“
Špekulácie sa však najmä v Belgicku a vo Francúzsku rozbehli naplno. Prečo by sa inak majster sveta v zime vybral do severného Francúzska?
„Podľa mňa to bolo čisto preto, že už bol na severe kvôli obhliadke Okolo Flámska,“ vysvetľuje Vermeersch.
„A ak chcete pretekať na Roubaix, je dobré pozrieť si trasu už v predstihu. Ani nie tak kocky, ako skôr nájazdy na ne. Strávil tam dva dni – a keď už ste tam, je škoda trénovať len jeden deň a druhý nič nerobiť. Takže si to jednoducho vyskúšal.“
„Hmotnosť u Pogačara nie je problém,“ hovorí bývalý víťaz Roubaix
„Bol by som rád, keby takýto šampión štartoval na Paríž-Roubaix,“ hovorí Servais Knaven, víťaz Pekla severu z roku 2001.
„Bežne tam vrchári nejazdia, pretože na rovine nemajú dostatočný výkon. Tour de France vyhral aj Bernard Hinault, no Roubaix šiel iba raz – a potom vyhlásil, že tam už nikdy nechce pretekať.“
Lenže Pogačar je podľa Knavena iný prípad. „Má 66 kilogramov? To vôbec nie je problém. Ja som vyhral Roubaix so 68 kg. Je to časovkár, nie čisto vrchár. Samozrejme, bola by to pre neho výzva. Ale stojí za to ju skúsiť.
„Otázne je, či by mal dostatok energie, keď Mathieu van der Poel rozbalí svoju hrubú silu na rovinatej kockovej sekcii. To sa dá len ťažko odhadnúť. Ale viete čo? Možno niečo chystá. Veď prečo by inak 9. februára jazdil na kockách? To nerobíte len tak.“
Ak by Pogačar v budúcnosti predsa len štartoval na Paríž-Roubaix, podľa Knavena by sa Mathieu van der Poel a ďalší mali mať na pozore.
„Videli sme, ako v Okolo Flámska odchádza každému. Vie jazdiť na kockách. A keď sa niekde postaví na štart, je to len s jedným cieľom – vyhrať. Nejde tam iba na skúšku. A čo pády? Netreba sa báť. Na Roubaix sa zväčša padá zozadu, od 30. alebo 40. pozície. Vpredu takmer nikdy. A presne tam očakávam, že by bol aj on,“ dodal Knaven.
Program Tadeja Pogačara v roku 2025
- 17.02. UAE Tour
- 08.03. Strade Bianche
- 22.03. Milano-Sanremo
- 28.03. E3 Saxo Classic
- 30.03. Gent-Wevelgem
- 06.04. Okolo Flámska
- 20.04. Amstel Gold Race
- 23.04. Valónsky šíp
- 27.04. Liège-Bastogne-Liège
- 08.06. Critérium du Dauphiné
- 05.07. Tour de France
- 11.10. Okolo Lombardie