Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Čo robil Peter Sagan v roku 2024? Operácia srdca, posledné cestné preteky, charitatívna akcia a mnoho viac

Trojnásobný majster sveta mal začiatkom roka zdravotné problémy a musel podstúpiť operáciu srdca. Našťastie sa rýchlo zotavil a stihol sa zúčastniť mnohých podujatí, precestoval mnoho krajín po celom svete a s cestnou cyklistikou sa definitívne rozlúčil na domácich pretekoch Okolo Slovenska.
Martin Sarvaš
Čo robil Peter Sagan v roku 2024? Operácia srdca, posledné cestné preteky, charitatívna akcia a mnoho viac

Peter Sagan síce plánoval ukončiť profesionálnu kariéru v cestnej cyklistike na konci roku 2023, avšak aj v roku 2024 sa zúčastnil dvoch etapových cestných pretekov.

Trojnásobný majster sveta v cestnej cyklistike začal rok 2024 s ambíciou účasti na Olympijských hrách v Paríži, kde chcel pretekať v horskej cyklistike.

Rok 2024 začal Sagan prípravou v Južnej Afrike, kde si zajazdil aj s legendou horskej cyklistiky Ninom Schurterom.

Svoje prvé preteky na horskom bicykli absolvoval vo februári v Spojených arabských emirátoch na podujatí Hero Abu Dhabi, kde skončil na 11. mieste v disciplíne XCC a na 24. mieste v XCO.

Následne sa presunul do Španielska, kde štartoval na horských pretekoch Chelva Gsport Challenge, avšak po páde prišiel do cieľa až na 49. mieste.

Zdravotné komplikácie a operácia srdca

Bohužiaľ, počas pretekov v španielskej Chelve došlo k nepríjemnému incidentu, kedy jeho monitor srdcovej frekvencie opakovane zaznamenával hodnoty nad 200 úderov za minútu.

Saganovi tak dali senzor, ktorý neustále monitoroval jeho tep a v prípade, že by sa tachykardická epizóda zopakovala, tento senzor zaznamená EKG, na základe ktorého by sa dala určiť presnejšia diagnóza. Podstúpil aj elektrofyziologické vyšetrenie srdca, ktoré však neukázalo žiadne abnormality.

Na začiatku marca sa Sagan ukázal na štarte Strade Bianche a postupne sa chystal na ďalšie preteky v horskej cyklistike na francúzskom pohári. V novom drese tímu Specialized Factory Racing absolvoval tréningy, avšak na štart v disciplíne XCC ho nepustili pre nedostatok UCI bodov.

Vo Francúzsku sa mu opäť vrátili problémy so srdcom: „Keď som trénoval na skalnatých chodníkoch v Marseille, moje srdce narazilo na pár hrbolov. Niet sa čoho báť, moje srdce potrebuje zastávku v boxoch.“

Peter Sagan tak musel v marci podstúpiť zákrok s názvom katétrová ablácia, ktorým sa odstráni tkanivo, ktoré spôsobuje neprirodzene vysokú alebo nepravidelnú srdcovú frekvenciu.

„Cítim sa veľmi dobre a po 15 dňoch oddychu som si istý, že budem späť na bicykli a trénovať,“ povedal Sagan pár dní po operácii. Bolo už však zrejmé, že kvalifikácia na olympiádu sa nepodarí.

Na začiatku apríla absolvoval prvú jazdu na bicykli po operácii a o pár dní neskôr sa bol previezť na trati monumentu Paríž-Roubaix, ktorý vyhral v roku 2018.

„Posledná bodka za kariérou“ na pretekoch Okolo Slovenska

Peter Sagan počas fotenia s tímom Pierre Baguette Cycling. Foto: Daniel Stehlík, Branislav Kostelník / Pierre Baguette

Aj keď v pôvodnom pláne mal Sagan štart na pretekoch Svetového pohára v horskej cyklistike v Brazílii, pre predošlé zdravotné problémy absolvoval v Maripoire iba tréningy a zo zázemia tímu Specialized Factory Racing podporoval tímových kolegov a napokon sa tešil z víťazstva Christophera Blevinsa.

Po návrate do Európy prišiel Peter Sagan aj do rodného Slovenska, kde oznámil, že bude súčasťou cestného tímu Pierre Baguette a za slovenský tím absolvuje aj niekoľko cestných pretekov.

V máji Sagan odštartoval na etapových pretekoch Okolo Maďarska. Hneď v úvodnej etape však na začiatku spadol a v záverečnom šprinte sa len tesne vyhol hromadnému pádu, a napokon finišoval na 18. mieste.

Peter Sagan nemal veľké ambície na výsledky a chcel sa hlavne kondične zlepšiť po marcovej operácii srdca. Počas tretej etapy ešte stihol spraviť radosť fanúšikovi, ktorému za jazdy podpísal knihu Môj svet.

Po pretekoch v Maďarsku sa zúčastnil tréningov na pretekoch Svetového pohára v horskej cyklistike v Novom Měste na Moravě, avšak na samotných pretekoch neštartoval.

„Tento rok som sa chcel sústrediť na horské bicykle, ale po veciach, ktoré sa udiali začiatkom sezóny, som sa aj so Specializedom rozhodol, že sa viac budem venovať ľuďom a podujatiam okolo cyklistiky. Stále mám čo robiť a na podujatiach sa budem zúčastňovať, aj keď nie už výsledkovo,“ povedal Sagan.

V júni Sagan oznámil, že sa zúčastní cestných etapových pretekov Okolo Slovenska a to bude skutočná bodka za jeho profesionálnou kariérou.

Na slovenských pretekoch síce nedosiahol výraznejšie výsledky, avšak bolo skvelé, že sa s kariérou rozlúčil na domácich cestách, ku ktorým prilákal stovky fanúšikov.

V lete sa predstavil na horských majstrovstvách Slovenska v Košiciach, ale titul v mužskej elite si odniesol Matej Ulík z oboch disciplín XCC a XCO.

Sponzorské akcie, charitatívna akcia, horské preteky aj reklama na nealko pivo

Peter Sagan na charitatívnej akcii nadácie Fondation Princesse Charlène de Monaco.

V druhej polovici roka 2024 precestoval Peter Sagan mnoho krajín po celom svete, kde sa zúčastnil rôznych sponzorských podujatí, či už Specializedu, 100 % alebo MyWoosh, keďže stále je ambasádorom viacerých značiek spojených s cyklistikou.

V uplynulom roku bol Sagan tiež tvárou pri predstavení nových modelov bicyklov značky Specialized – cargo bicykla Turbo Porto a pretekárskeho horského celoodpruženého bicykla S-Works Epic.

V auguste spustil Zlatý Bažant reklamnú kampaň na nealkoholické pivo, v ktorej účinkoval práve Peter Sagan a v lete odcestoval do Kolumbie, kde sa v Cartagene zúčastnil na komunitnej jazde Specializedu.

O mesiac neskôr bol 7-násobný víťaz zeleného dresu na Tour de France súčasťou charitatívnej akcie Nadácie monackej princeznej Charlène, na ktorej spolu s ďalšími účastníkmi prešli na vodných šliapacích bicykloch 180 kilometrov z Korziky do Monaka.

Cieľom nadácie je zvýšiť povedomie o bezpečnosti na vode a podporovať vzdelávanie o prevencii utopenia. Nadácia sa tiež zameriava na podporu športu a rozvoj komunitných projektov.

V októbri štartoval na horských etapových pretekoch série Titan Desert v španielskej Almeríi, potom sa presunul do Taiwanu, kde ho čakali sponzorské povinnosti so Specializedom a v čínskom Šanghaji bol hlavnou tvárou pri otváraní obrovskej predajne Specialized Dream Center.

V novembri absolvoval ďalšie preteky série Titan Desert, tentokrát v Saudskej Arábii, odkiaľ sa presunul do Spojených arabských emirátov, kde bol v Abú Zabí účastníkom diskusie na fóre pre podporu mobility, ktoré organizovala Medzinárodná cyklistická únia.

Na konci roka sa Peter Sagan vrátil do Európy a v Dolomitoch si poriadne užíval lyžovačku, z ktorej nám všetkým zaželal všetko dobré v roku 2025.

V roku 2025 už síce Petra Sagana neuvidíme na cestných pretekoch, ale je skvelé, že je stále súčasťou mnohých podujatí spojených s cyklistikou a aj tento rok si určite bude opäť užívať disciplínu, s ktorou začínal ešte v detstve.

Aktuality

16:38 Wout van Aert vyhral po napínavom súboji s Iserbytom cyklokrosové preteky Superprestige v Gullegeme.

V záverečnom kole sa Van Aert a Eli Iserbyt viackrát vystriedali vo vedení, avšak po dvoch malých chybách sa Iserbyt musel uspokojiť s druhým miestom, zatiaľ čo tretí finišoval Michael Vanthourenhout.

12:34 Tím XDS Astana uzavrel súpisku mladým čínskym jazdcom Haoyu Su, ktorý nahradí Gleba Syritsu.

Čínsky cyklista podpísal dvojročnú zmluvu s kazašským WorldTour tímom, kam prichádza z kontinentálneho tímu China Glory-Mentech. Su je prvým profesionálom z Číny, ktorý bude súťažiť na úrovni WorldTour od roku 2019, keď v pelotóne pôsobil Wang Meiyin.

12:07 Mathieu van der Poel vynechá už tretie cyklokrosové preteky kvôli zraneniu rebra.

Po vynechaní pretekov v Baale a Koksijde nebude úradujúci svetový šampión štartovať ani na Svetovom pohári v Dendermonde, kde sa mal stretnúť aj s Woutom van Aertom.

11:32 Video: Deň tréningu s českým cyklistom Pavlom Bittnerom.

Počas tréningu nastala komická situácia, keď Bittner rozpráva o tom, aké je pekné, že si cyklisti na cestách vzájomne kývajú, avšak keď zakýval cyklistovi na opačnej strane cesty, zamávanie mu neopätoval.

10:17 Bývalý spolujazdec Lancea Armstronga tvrdí, že o dopingu nevedel: Ako človek a tímový kolega bol najlepší.

„Ja som to nikdy nevidel. Nikdy som nebol v tíme nútený používať doping,“ hovorí portugalský cyklista José Azevedo, ktorý pretekal s Armstrongom dva roky v tíme US Postal resp. Discovery.

Zavrieť reklamu