Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Tréning a strava

Aký vplyv má šesť týždňov abstinencie na zdravie aktívneho cyklistu?

Dalo by sa odpovedať jedným slovom: veľký. Bez alkoholu máte lepší spánok, lepšie regenerujete, máte väčšiu mentálnu pohodu a efektívnejšie zvládate akúkoľvek prácu.
Martin Sarvaš

„Ahojte, moje meno je Dan a mám rád pivo,“ hovorí Daniel Lloyd, bývalý profesionálny cyklista a súčasný moderátor populárneho cyklistického YouTube kanálu GCN, v úvode videa, v ktorom opisuje, aký vplyv mal naňho mesiac abstinencie.

Ide o šiesty diel série videí GCN z cesty Daniela Lloyda za zdravím, pričom Brit sa tento rok rozhodol podstúpiť zásadné zmeny v životnom štýle s cieľom zlepšiť svoje fyzické i mentálne zdravie.

Alkohol je neoddeliteľnou súčasťou spoločenského života mnohých ľudí, vrátane športovcov. Často však uniká pozornosti, aký má vplyv na výkonnosť, regeneráciu a celkové zdravie.

Experiment abstinencie Daniela Lloyda priniesol zaujímavé dáta, ktoré sú základom pre pochopenie toho, čo robí alkohol s telom športovca.

Počas šiestich týždňov bez alkoholu Lloyd sledoval, ako abstinencia ovplyvní jeho náladu, hmotnosť, krvný tlak, regeneráciu a celkové športové výkony.

Alkohol a kardiovaskulárny systém

Jedným z najvýraznejších výsledkov Danovho experimentu bolo zlepšenie kardiovaskulárnych ukazovateľov.

Jeho pokojová srdcová frekvencia klesla z priemerných 52 na 46 úderov za minútu. Odborníčka Dr. Kristen Holmes vysvetľuje, že nižšia pokojová srdcová frekvencia je indikátorom lepšieho zdravia a mladšej biologickej vekovej úrovne.

  • Prečo je to dôležité? Vyššia srdcová frekvencia zvyšuje riziko srdcových ochorení a celkovej úmrtnosti. Zníženie o 12 % počas niekoľkých týždňov abstinencie ukazuje, že telo rýchlo reaguje na absenciu alkoholu.

Rovnako zlepšil aj svoj krvný tlak, ktorý klesol z hodnoty 133/79 na 120/68, čo je optimálna úroveň pre zdravie srdca. Tento výsledok naznačuje, že alkohol má priamy vplyv na cievny systém, spôsobuje zvýšený tlak a zvyšuje riziko hypertenzie.

Vplyv alkoholu na regeneráciu a spánok

Spánok je základným predpokladom regenerácie, no alkohol výrazne narušuje jeho kvalitu. Podľa Dr. Kristen Holmes alkohol ovplyvňuje schopnosť tela vstupovať do obnovujúcej fázy spánku (REM).

  • Ako alkohol škodí? Alkohol vytvára v tele toxické prostredie. Po vstupe do buniek sa premieňa na acetaldehyd, čo je jedovatá látka. Táto látka narúša komunikáciu medzi bunkami, znižuje schopnosť regenerácie a zvyšuje oxidačný stres. Znížená kvalita spánku znamená horšiu regeneráciu, čo môže mať dlhodobé negatívne dôsledky na výkon športovca.

Dan však spozoroval, že bez alkoholu mal pravidelnejší režim spánku, čo prispelo k zlepšeniu jeho kvality. Navyše, jeho spánok bol konzistentnejší, čo znamená, že počas abstinencie mal viac energie na tréningy a bežné aktivity.

Metabolizmus a hmotnosť

Zaujímavým zistením bolo, že napriek všeobecnému názoru, že alkohol spôsobuje prírastok na hmotnosti, Dan nezaznamenal výrazné zmeny vo svojej hmotnosti.

Lloyd však upozornil, že jeho výživa bola cielene vyvážená a jeho kalorický príjem bol kontrolovaný.

Alkohol však často vedie k nadmernému príjmu kalórií u ľudí, ktorí zároveň konzumujú nezdravé snacky pri pití, čo môže byť problém pre mnohých športovcov.

Alkohol a výkon

Jedným z prekvapivých výsledkov Danovho experimentu bolo výrazné zlepšenie fyzickej aktivity.

Počas októbra strávil o 25 % viac času cvičením v porovnaní s priemerným mesačným časom v predchádzajúcich šiestich mesiacoch. Bez alkoholu mal viac energie, chuti cvičiť a lepšiu motiváciu, čo sa pozitívne prejavilo na jeho tréningoch.

Okrem toho sa zlepšila jeho schopnosť sústrediť sa a plniť úlohy. Ako sám povedal: „Prokrastinoval som menej a úlohy som dokončoval oveľa skôr.“

Psychologický aspekt abstinencie

Dan tiež poukázal na psychologické zmeny spojené s abstinenciou. Hoci nemal pocit, že by mu alkohol výrazne bránil v bežnom živote, bez neho si uvedomil, že bol produktívnejší a lepšie si usporiadal svoje aktivity.

Zaujímavé bolo jeho priznanie, že mnohé spoločenské aktivity spájal s konzumáciou alkoholu.

Počas experimentu si všimol, že potrebuje nájsť iné spôsoby na oslavu rôznych udalostí, čo je častý problém u športovcov, ktorí sú zvyknutí na oslavy po súťažiach či tréningoch.

Dlhodobé dôsledky alkoholu na telo

Dr. Holmes zdôraznila, že pravidelná konzumácia alkoholu môže mať dlhodobé negatívne dôsledky na zdravie. Alkohol zvyšuje oxidačný stres, urýchľuje starnutie buniek a narúša ich funkcie. Tieto zmeny môžu viesť k:

  • Chronickým zápalom.
  • Kardiovaskulárnym ochoreniam.
  • Problémom s regeneráciou a spánkom.

Hoci Danov experiment bol krátkodobý, výsledky ukázali, že telo sa dokáže relatívne rýchlo zotaviť a zlepšiť svoje funkcie, ak mu dáme šancu.

Danova skúsenosť ukazuje, že aj krátkodobá abstinencia môže mať dramatické pozitívne účinky na zdravie, regeneráciu a výkon športovcov. Aj keď Dan sám priznal, že sa neplánuje alkoholu úplne vzdať, jeho experiment mu otvoril oči v tom, ako môže alkohol ovplyvniť jeho život.

Pre športovcov, ktorí chcú dosiahnuť maximálny výkon, môže byť obmedzenie alkoholu cestou k zlepšeniu nielen fyzického, ale aj mentálneho zdravia. Tento experiment je silným dôkazom toho, že alkohol nie je nevyhnutnou súčasťou spoločenského ani športového života.

Aktuality

15:20 Zákulisie výroby bicyklov Giant: Ako vzniká desiata generácia pretekárskeho modelu TCR.

Od surových karbónových vlákien až po hotový bicykel. Spoločnosť Giant po prvýkrát otvorila brány svojej fabriky na Taiwane a ukázala výrobu desiatej generácie pretekárskeho bicykla TCR.

15:19 Viktor Vadovič predviedol na Junkride freestyle MTB Indoor Jame v Šuranoch najlepší výkon a právom sa tešil z víťazstva (+galéria).

V sobotu 9. novembra sa v Junkride hale v Šuranoch uskutočnili freestyle MTB preteky vo forme jamu, kde sa stretli poprední slovenskí jazdci. Okrem celkového víťazstva sa súťažilo aj o najlepší trik, najlepší štýl a ocenení boli aj mladí, respektíve starší jazdci.

14:14 Video: Martin Knapec vzal Michala Karpata na výjazd a vysvetľuje mu techniku jazdy na elektrobicykli.

Pretekár tímu CTM Racing sa spojil so známym moderátorom a nadšencom áut Michalom Karpatom z Autožurnál TV a vydali sa na spoločný výjazd na elektrobicykloch. Ako šliapať strmé kopce a naopak ako na e-biku zajzdovať? Všetko potrebné sa dozviete vo videu.

13:57 Mladý slovinský talent Gal Glivar nemal v UAE dosť príležitostí, v roku 2025 posilní tím Alpecin-Deceuninck.

„Je to vlastne veľmi jednoduché. Naša predstava o mojom vývoji sa nezhodovala. Nešlo ani tak o peniaze, ale skôr o príležitosti pretekať a zlepšovať sa,“ vysvetlil Glivar svoje rozhodnutie skončiť v tíme UAE Emirates. (Bici.pro)

13:41 „Dostanem šancu vyhrávať,“ hovorí Bob Jungels po prestupe do tímu Ineos Grenadiers.

Jungels končí po dvoch rokoch v tíme Red Bull-Bora-Hansgrohe a s Ineosom podpísal zmluvu na dva roky. (dnlbenson)

Zavrieť reklamu