Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Deti nech športujú pre radosť

Vaše ratolesti by sa mali hýbať hodinu denne, zo športu však nerobte strašiaka.
Dominika Vlčeková
Deti nech športujú pre radosť

V detstve zvyčajne začíname športovať pre zábavu a najlepšie je to tak udržať, no práve to býva veľkou výzvou. Športovanie vie deťom prospievať mnohými spôsobmi. Môžu si pri ňom užívať fyzickú aktivitu, rozvíjať vlastné zručnosti a budovať si kondíciu.

Vďaka športu sa naučia, čo je tímová práca, a nájdu si nových kamarátov aj mimo školy. Už v detstve sa stanú odolnými, čo sa im určite zíde aj v neskoršom veku. Športovanie deti učí, že vynaložená snaha je dôležitejšia než prehra či výhra.

Podobne ako chôdza, tanec, skákanie cez švihadlo, beh alebo kolektívne športy aj bicyklovanie je skvelý spôsob, ako deťom do dňa začleniť odporúčaných šesťdesiat minút aktivity.

No rovnako ako u dospelých ani u detí to netreba s tréningom preháňať. Preto zdôrazňujeme, že cvičenie má byť predovšetkým zábava. Ak dieťa počas pohybu pociťuje bolesti, je to problém, ktorému treba venovať čím skôr pozornosť. Boľavé telo po tréningu zvyčajne neznamená žiadny problém, no bolesť počas neho áno.

Keď vaše dieťa začne športovať, nehanbite sa poradiť s lekárom, aby ste vedeli včas spozorovať známky preťaženia alebo bolesti.

Cieľom je, aby váš potomok športoval pre radosť, inak sa môže stať, že mu pohyb znechutíte a zapríčiníte mu chronické zranenie.

Dieťa nemusí len jazdiť na bicykli, pokojne mu tréning spestrite. Aj my sme predsa voľakedy radi tancovali, skákali cez švihadlo a hrali sa na naháňačku.

Je toľko spôsobov, ako udržať deti v činnosti. Pri športe by sa však mali cítiť bezpečne, nemala by to pre ne byť drina a nemali by dostávať tresty za to, že sa im nedarí plniť vaše predstavy.

Ak im tréning nastavíte správne, môžu z neho vyťažiť naozaj veľa pre fyzické aj duševné zdravie.

Pri výbere športu sa zamyslite

Niektoré deti šport prosto neteší, iné sa mu aj chcú venovať, no musia pochopiť, že je možné užívať si ho. Veľa detí sa bojí, že nebudú dosť dobré.

V takom prípade sa pokúste spolu sústrediť na to, v čom sa tomu vášmu darí, nie na porovnávanie sa s inými. Zlepšujte sa spolu postupne a v malom, aby bol progres dosiahnuteľný a dieťaťu to zvýšilo sebavedomie.

Problém môže predstavovať aj nesprávne zvolená aktivita. Dajte dieťaťu šancu vyskúšať viacero športov, aby ste spolu vybrali ten najvhodnejší.

Ďalším problémom môže byť chýbajúca sebaistota. Deti zvyknú mať problém zaradiť sa, lebo majú pocit, že sú menšie, väčšie, svalnatejšie či menej šikovné než ostatní.

Dajte svojmu potomkovi najavo, že šport si môžu užívať všetci bez ohľadu na veľkosť či tvar tela.

Ak sa vaše dieťa neteší zo žiadneho športu, stále je dostatok spôsobov, ako dosiahnuť, aby bolo fyzicky aktívne.

Chodievajte spolu na pravidelné prechádzky, šnorchlujte, tancujte, jazdite na bicykli, naučte sa spolu jazdiť na skateboarde. Tínedžerom sa môže zapáčiť fitko.

Športom ku zdraviu

Aktívne deti sú menej obézne. Ukazuje sa, že riziko nadváhy a obezity najväčšmi znižujú poškolské aktivity. Športom sa deťom zlepšujú kognitívne schopnosti.

Fyzická aktivita sa vo všeobecnosti spája s lepšími výsledkami v škole, no okrem toho má pozitívny vplyv na prístup detí k učeniu a ich správanie. Zlepšuje im sústredenie a pozornosť.

Za zmienku určite stojí, že fyzická aktivita dokáže pozitívne ovplyvniť osobný rozvoj mladých ľudí.

Naopak, deťom, ktoré sa žiadnemu športu nevenujú, hrozí až dvojnásobne väčšie riziko duševných problémov oproti tým, ktoré sa hýbu pravidelne.

Zmysluplné vzájomné interakcie, ku ktorým dochádza pri športe, zmierňujú pocity osamelosti, posilňujú vzťahy a sebaistotu. Deťom sa pri pohybe vylučuje do tela hormón oxytocín, ktorý sa spája s dôverou a budovaním vzťahov, pričom zároveň pôsobí proti stresu, úzkosti a chronickým ochoreniam.

Hodina denne

Deti by sa mali hýbať až šesťdesiat minút denne, čo možno dosiahnuť pomerne ľahko.

Medzi vhodné fyzické aktivity, ktoré sú zdravé a zábavné zároveň, patria chôdza, tanec, skákanie cez švihadlo, bicyklovanie, beh alebo kolektívne športy.

S vytrvalostným športom však začnite zľahka a bezpečne, pretože jeho dlhodobé účinky na telá a mysle vo vývine ešte nie sú poriadne prebádané.

Verí sa však, že ak má dieťa chuť vytrvalostne športovať a nemá vážne zdravotné problémy, môže sa do toho pustiť v podstate v akomkoľvek veku.

Všeobecne sa odporúča nasledovné:

  • 3 – 9 rokov: pravidelné cvičenie pre zábavu,
  • 8 – 12 rokov: účasť na systematickom tréningu,
  • puberta: deti môžu postupne zvyšovať tréningový objem a zúčastňovať sa na súťažiach.

Hlavne zľahka

Deti a dospievajúci ľudia by sa mali venovať aeróbnemu cvičeniu, ale aj cvikom na posilnenie kostí a svalstva. Ich aktivita by mala byť strednej až vysokej intenzity, aby si vyvinuli pohybové zručnosti a posilnili si kosti a svaly. Čo najmenej by mali vysedávať a vylihovať a hýbať by sa mali rovnomerne počas celého dňa.

Čo sa považuje za stredne náročnú aktivitu? Deťom by mala zvýšiť srdcový pulz, zrýchliť dych a rozohriať ich.

To, že sa hýbete v správnej intenzite, zistíte tak, že môžete rozprávať, no spievať už veľmi nie.

Medzi vhodné aktivity, ktoré možno bez problémov začleniť do dňa, patria prechádzka so psom, chôdza do školy a zo školy, hra na ihrisku vrátane skákania a behania, telesná výchova, loptové hry či plávanie, ale aj tanec, jazda na skateboarde či korčuliach, prípadne bicyklovanie.

A aké aktivity posilňujú svaly a kosti? Gymnastika, futbal, skákanie, bojové umenia a posilňovanie.

Bez správnej stravy to nejde

Správne stravovanie v detstve znižuje riziko zdravotných problémov vo vyššom veku.

Zdravá, vyvážená strava obsahuje potraviny zo všetkých piatich skupín: ovocie, zeleninu, obilniny, proteíny a mliečne výrobky. Potraviny s vysokým obsahom cukru, nasýtených tukov a soli nie sú pre zdravie detí prospešné a ich konzumácia by mala byť obmedzená.

Správne stravovacie návyky u detí vybudujete spoločným jedením, ale aj zdravými maškrtami.

Tip redakcie

Naučte svoje deti maškrtiť správne a dopĺňať si energiu počas športu aj po ňom chutne a zdravo. Vyskúšajte napríklad ovocné pyré OVKO Plus, ktoré obsahuje len prírodné cukry a je vyrobené z čistého ovocného pretlaku.

Správne stravovacie návyky je dobré osvojiť si už v detstve a neskôr to pôjde samo.

 

Aktuality

13:24 Budú jazdci Astany pretekať v roku 2025 na bicykloch čínskej značky X-Labs?

Kazašský tím končí spoluprácu s talianskou značkou bicyklov Wilier a v roku 2025 budú jazdci pretekať pravdepodobne na bicykloch čínskeho výrobcu XDS, keďže čínska spoločnosť sa stala veľkým investorom WorldTour tímu Astana Qazaqstan. (Cyclingnews)

12:26 Fotogaléria: 100 úžasných fotografií z Tour de France, Giro d’Italia a Vuelta a España 2024.

Na Gire a Tour predviedol Tadej Pogačar absolútnu dominanciu, zatiaľ čo Primož Roglič získal svoj štvrtý červený dres na Vuelte.

10:21 Nechodíme na pivo, ale v podstate sme susedia. Primož Roglič hovorí o vzťahu s Tadejom Pogačarom.

„Spôsob, akým vyhráva, vo mne vyvoláva pocit, že niečo robím rozhodne zle,“ hovorí Roglič s úsmevom na tvári a uznal kvality svojho krajana.

09:50 Romain Bardet: Oxid uhoľnatý môže vysvetliť trajektóriu niektorých ľudí, o ktorých sme pred rokom ani nevedeli.

Dýchací prístroj na oxid uhoľnatý má pomôcť k vyššiemu výkonu. „Teraz je na autoritách, aby rozhodli, či to zakážu a či zavedú kontroly,“ hovorí Bardet. (Eurosport)

Včera 20:56 „Jonas Vingegaard sa musí posunúť vo všetkých oblastiach,“ aby sa vyrovnal Tadejovi Pogačarovi, hovorí jeho tréner Tim Heemskerk.

„Pogačar tento rok zdvihol latku vyššie. Teraz musíme my, Jonas a tím túto medzeru zaplniť,“ hovorí tréner Tim Heemskerk. (Velo)

Zavrieť reklamu