Ako údaje z aplikácie Strava odhalili miesto pobytu politikov ako napríklad Trump, Putin či Macron
Strava je populárna športová aplikácia a posledných dňoch sa stala neočakávaným zdrojom informácií o pohybe vysoko postavených politikov.
Investigatívny tím francúzskeho denníka Le Monde zistil, že údaje z tejto aplikácie môžu nepriamo odhaliť pohyb svetových lídrov akými sú Donald Trump, Joe Biden, Kamala Harris, Emmanuel Macron či Vladimir Putin a mnoho ďalších.
Bodyguardi zbierajú kilometre
Le Monde odhalil, že viacerí členovia bezpečnostných tímov politikov, vrátane 26 agentov z USA, používali Stravu aj počas služobných ciest, pričom ich aktivity mohli odhaliť pohyb chránených osôb.
Do tejto skupiny patrilo aj dvanásť členov Francúzskej prezidentskej ochranky a šesť členov Ruskej federálnej ochrannej služby. Francúzski novinári dokonca dokázali presne určiť lokáciu Macronových prázdnin v roku 2021.
Le Monde tiež zistil, že pomocou údajov na Strave je možné identifikovať pohyb bývalých i súčasných prvých dám USA, Jill Bidenovej a Melanie Trumpovej, cez profily ich ochranky.
Bezpečnostné riziká a reakcie
Americká bezpečnostná služba reagovala na tieto zistenia s tým, že počas služby je používanie osobných elektronických zariadení zakázané, ale vo voľnom čase je to na rozhodnutí jednotlivcov.
„Dotknutí zamestnanci boli informovaní. Zvážime, či sú potrebné ďalšie školenia alebo usmernenia. Nepredpokladáme však, že by to malo vplyv na ochranu alebo predstavovalo hrozbu pre osoby pod ochranou,“ uviedli zástupcovia služby.
Problém verejných „heat map“
Strava už čelila kritike za odhalenie citlivých informácií aj v minulosti. V roku 2017 aplikácia publikovala globálnu „heat mapu“, ktorá zobrazovala najpoužívanejšie trasy používateľov po celom svete.
Mapy obsahovali trasy, ktoré používali vojaci na základniach v Afganistane, Džibuti a Sýrii. Podobný prípad sa stal aj v roku 2022, keď sa podarilo identifikovať bezpečnostný personál pôsobiaci v Izraeli.
Nastavenia ochrany súkromia na Strave
Používatelia majú možnosť nastaviť svoje aktivity na „súkromné“, čím ich odstránia z verejného zobrazenia. Avšak aj tieto „súkromné“ aktivity môžu byť zahrnuté do „funkcií založených na komunitných údajoch“ – ako je práve globálna „heat mapa“.
Používatelia musia manuálne deaktivovať túto funkciu prostredníctvom nastavení ochrany súkromia.
Strava tvrdí, že ich platformu využíva 120 miliónov športovcov v 190 krajinách a v roku 2023 bolo na platformu nahraných viac ako 10 miliárd aktivít.
V snahe zvýšiť povedomie o ochrane osobných údajov aplikácia nedávno predstavila funkciu „Quick Edit“, ktorá umožňuje používateľom rýchle nastavenie súkromia pri každej novej aktivite.
Pre úplné skrytie údajov z „heat máp“ je však potrebný ešte jeden ďalší krok v nastaveniach.
Strava, populárna pre sledovanie športových výkonov, tak môže byť pre niektorých používateľov zároveň zdrojom rizika.