Cez víkend sa uskutočnili populárne preteky KAKTUS Bike Bratislavský MTB maratón, ktorý každoročne priláka veľké množstvo cyklistických nadšencov. Pretekalo sa na tratiach s dĺžkami 80 km, 52 km a 22 km. Na svoje si prišli aj nadšenci gravel jazdenia a pretekári na elektrobicykloch.
Matúš Bušík

Posledný septembrový víkend sa areál račianskeho amfiteátru v Bratislave premenil na cyklistickú baštu. Už od rána sa tu zbiehali cyklisti z rôznych kútov Slovenska aby sa pred obedom pustili do pretekania.

Preteky boli o to zaujímavejšie, že išlo o generálku majstrovstiev Slovenska v maratóne, ktoré sa uskutočnia budúci rok na rovnakých tratiach.

Na štart pretekov sa dovedna postavilo 545 pretekárov, pričom všetci jazdci do 17 rokov mali štartovné zdarma. Aj to je jeden zo spôsobov ako chcú organizátori podporovať cyklistiku u mládeže. Taktiež bolo možné štartovať v tímoch – rodič a dieťa.

Počas celej nedele vládlo pekné jesenné počasie, ktoré prispievalo k výbornej atmosfére počas pretekov.

Kompletnú fotogalériu z pretekov od fotografa Maxa Čistého nájdete na webe bratislavskymtbmaraton.biker.sk.

Ako to dopadlo?

Maratónska trať 80 km

V mužskej kategórii od 19 do 29 rokov bol najrýchlejším jazdcom Ľubomír Murárik z tímu WLRMcc Isadore s časom 3:12:58,3 hod. Na druhom mieste za ním sa umiestnil Felix Pürstl (Bikeleasing Edelsten Racing) so stratou 2:01 min a tretí skončil český pretekár Marek Řehák (4EVERCykloBulis), ktorý na víťaza stratil 8:52 min.

Najrýchlejším jazdcom v kategórii od 30 do 39 rokov, ale aj celkovo bol Martin Kostelničák z tímu PROCYCLING AONE, ktorý 80 km dlhú trať prešiel za 3:12:30,8 hod. Druhým najrýchlejším v kategórii bol Rudolf Dzureň (Bikelson Sport Team) so stratou 6:49 min na víťaza a tretiu priečku obsadil Martin Siran (Proefekt Across Team) so stratou 9:48 min.

Zo ženských pretekárok sa trať podarilo absolvovať iba Bianke Babačovej (WLRMcc Isadore Team) v čase 4:25:05,8 hod.

Medzi mužmi od 40 do 49 rokov si najlepšie s traťou poradil Peter Živčák (Pro-body sport team) s časom 3:34:40,1. Na druhom mieste za ním skončil Andrej Kyška (Kubicasport) so stratou 1:54 min a tretie miesto obsadil Michal Dubovec (Segum Bike Team) so stratou 2:30 min.

V kategórii nad 50 rokov skončil na prvom mieste Ján Hradský s časom 4:01:42,5 hod. Druhé miesto obsadil Rastislav Galik so stratou 1:09 min a tretí do cieľa dorazil Oliver Lazo so stratou 29:04 min.

Stredná trať 52 km

V kategórii Juniori 17-18 rokov si s traťou najlepšie poradil Tomáš Hodulík (PROefekt team) s časom 2:35:14,1. Na druhom mieste skončil Roland Gere (Gerecse MTB Team) so stratou 12:53 min. Tretie miesto obsadil Timotej Šichula (Bratislava) so stratou 38:25 min.

V kategórii Muži 19-39 rokov zvíťazil Martin Hutta (Cyklo Store Apen Team) s časom 2:08:42,5. Na druhom mieste skončil Daniel Drga (Finančné centrum Team) so stratou 4:59 min. Tretie miesto obsadil Jan Cibulka (ebajk racing) so stratou 5:33,5 min.

V kategórii Muži 40-49 rokov zvíťazil Ľubomír Ondruš (KROSS Bike4you Hlohovec) s časom 2:21:32,5. Na druhom mieste skončil Marian Magula (Smolenice) so stratou 10:04,5 min. Tretie miesto obsadil Slavomír Špak (CYKLO – Špak) so stratou 12:28,5 min.

V kategórii Muži 50-59 rokov triumfoval Peter Koňoš (CK Dynamax Nitra) s výsledným časom 2:20:48,3. Na druhej priečke sa umiestnil Roman Hulka (ŠPORTSERVIS TEAM BA) s odstupom 1:03,7 min. Tretie miesto získal Jozef Grznar (Kuzmice), ktorý zaostal o 5:42,1 min.

V kategórii Muži 60 rokov a viac zvíťazil Pavel Longauer (Chorvátsky Grob) s časom 2:34:28,8. Na druhom mieste skončil Miroslav Kočík (Jakľofski bicigeľ) so stratou 4:28,3 min. Tretie miesto obsadil Jozef Paganík (CK Epic Dohňany) s odstupom 13:41,0 min.

V kategórii Juniorky 17-18 rokov triumfovala Barbora Hegedúšová (ŠK Topoľčianky) s časom 2:58:35,6. Druhé miesto obsadila Kristiána Orlíková (Ivanka pri Dunaji) so stratou 1:43,5 min.

V kategórii Ženy 19-39 rokov zvíťazila Susanne Cully (Hainburg/Donau) s časom 2:52:02,4. Druhé miesto si vybojovala Ivana Straková (Supriders) s odstupom 6:38,5 min a na tretej priečke skončila Alexandra Šaríková so stratou 11:34,0 min.

V kategórii Ženy 40 rokov a viac sa najlepšie umiestnila Petronela Ladecká (Bratislava) s časom 3:20:29,7. Na druhom mieste skončila Barbora Petrová (Medvedica Sk) so stratou 5:18,0 min. Tretie miesto obsadila Ivana Dufková s odstupom 8:37,0 min.

E-Bike 52 km

V kategórii Elektrobike PEDELEC Muži triumfoval Martin Škopek (Stupava) s časom 1:56:00,0. Na druhom mieste skončil Norbert Blažo (Senica) s odstupom 1:15,2 min. Tretie miesto obsadil Jozef Gergely (BIKEGARAGE) so stratou 4:02,5 min.

V kategórii Elektrobike PEDELEC Ženy zvíťazila Katarína Lehocká (ŠK Medvedica) s časom 2:05:04,0.

V kategórii Elektrobike OPEN dominoval Drahomír Komár (Bratislava) s časom 1:40:03,7. Na druhom mieste sa umiestnil Jozef Slivka (Horský-bajking Košeca) so stratou 45:47,5 min a tretie miesto obsadil Martin Púš (Horský-bajking Košeca) s odstupom 52:32,8 min.

Krátka 22 km trať

V kategórii Kadeti 15-16 rokov zvíťazil Tomáš Ambruš (FENIX BIKE – Team Bratislava) s časom 51:48,4. Na druhom mieste skončil Dávid Kobelar (Cyklistická tour) s odstupom 40,7 sekundy a tretie miesto obsadil Denys ChukhLantsev (FENIX-BIKE TEAM Bratislava) so stratou 3:58,2 min.

V kategórii Juniori 17-18 rokov triumfoval Agam Gregan (Beháme pondelky) s časom 1:07:45,2. Druhé miesto si vybojoval Marko Major (Babindol) so stratou 9:07,2 min.

V kategórii Muži 19-39 rokov zvíťazil Matej Müller (PRO CYCLING A.ONE) s časom 47:59,9. Na druhom mieste sa umiestnil Martin Beták (Cycling team Hlohovec) s odstupom 1:36,3 min a tretie miesto obsadil Tomáš Chvála (SEGUM BIKE TEAM) so stratou 2:31,7 min.

V kategórii Muži 40-49 rokov zvíťazil Jaroslav Štvrtecký (Senica) s časom 50:36,4. Na druhom mieste skončil Vladimír Božik (Cycling team Hlohovec) so stratou 3:01,9 min a tretie miesto obsadil Rastislav Ďuriška (Kebo) s odstupom 3:45,0 min.

V kategórii Muži 50-59 rokov triumfoval Peter Kemencei (Discover cycling) s časom 51:47,6. Na druhom mieste skončil Vladislav German (SolikSK) so stratou 3:57,0 min a tretí skončil Ihor ChukhLantsev (Bratislava) so stratou 4:15,0 min.

V kategórii Muži 60 rokov a viac zvíťazil Dušan Panák (ZSE cycling team) s časom 1:05:50,4. Na druhom mieste skončil Rudolf Heleš (Chorvátsky Grob) s odstupom 10:17,7 min a tretí skončil Tibor Kapusta (Malachov) s odstupom 21:30,0 min.

V kategórii Kadetky 15-16 rokov si prvenstvo vybojovala Martina Marázová (Novomestský Superbiker) s časom 58:27,9. Druhé miesto obsadila Natália Žitniková (Žilina) s odstupom 20,7 sekundy a tretie miesto získala Martina Rázusová (Cyklistická tour) so stratou 6:16,0 min.

V kategórii Ženy 19-39 rokov sa o prvé miesto podelili Miriam Bratinka Gabrišková (Beháme pondelky) a Nikola Mitošinková (Bratislava) s rovnakým časom 1:08:35,7. Tretie miesto obsadila Eva Farkašová (Spišská Nová Ves) so stratou 5:34,7 min.

V kategórii Ženy 40-49 rokov triumfovala Marcela Kasjaková (Cabaj Capor) s časom 1:11:05,4. Na druhom mieste skončila Monika Szalay-Kiss (Bike-Zone Gödöllő) so stratou 49,7 sekundy a tretie miesto získala Zuzana Senková (Bratislava) so stratou 2:40,7 min.

V kategórii Dievčatá 8-14 rokov zvíťazila Dominika Jiránková (Cyklistická tour) s časom 1:17:19,9. Na druhom mieste skončila Hana Rákayová (Cyklistická tour) so stratou 14,0 sekundy. Tretie miesto obsadila Ema Kraus (Bratislava) s odstupom 36:56,8 min.

Gravel

V kategórii Gravel zvíťazil Dávid Moška (ŠK Železiarne Podbrezová) s časom 52:35,4. Na druhom mieste skončil Branislav Hilka (Sliač) s odstupom 1:00,2 min a tretie miesto obsadil Mário Buranský (CK Kráľovčan) so stratou 5:06,5 min.