Detaily 1. etapy Tour de France 2024: Trasa, dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti

1. etapa Tour de France 2024: Firenze – Rimini | horská | 206 km | 3821 m

• Dĺžka: 206 km
  • Prevýšenie: 3821 m
  • Štart: 12:00 hod
  • Očakávaný koniec: 17:34 hod

Grand Départ Tour de France v Taliansku sa začína stredne náročnou kopcovitou etapou s prevýšením 3 800 m a so siedmimi hlavnými stúpaniami. Je to jeden z najťažších štartov Tour de France, viac ako 200 km dlhá vlnitá etapa prechádza cez Apeninský polostrov.

Priesmyk Valico Tre Faggi s nadmorskou výškou 930 m, ktorý sa nachádza po 50 km jazdy, je najvyšším bodom etapy, ale nie je to najťažšia skúška. Ostatné stúpania sú síce kratšie, ale strmšie. Profil tohto typu by mohol vyhovovať skupine v úniku a mohol by sa skončiť tým, že prvý žltý dres získa jazdec, ktorý sa ukáže ako ten najodvážnejší.

Najväčší favoriti

*** Tadej Pogačar, Primož Roglič, Wout van Aert
** Mathieu van der Poel, Pello Bilbao, Tom Pidcock, Matej Mohoric
*Ben Healy, Alberto Bettiol, Santiago Buitrago, Marc Soler, Maxim Van Gils

Dôležité čísla

• 2013: Florencia hostila majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike, ktoré tento rok vyhral Rui Costa (na fotografii). Portugalčan by mohol tento rok znova pretekať na Tour s tímom EF Education-EasyPost.
  • 176: Počet jazdcov z 22 tímov, ktorí sa postavia na štart vo Florencii.

Trasa na Strave

Mapa

18:35 Tadej Pogačar ide do žltého dresu. Druhú etapu Tour de France vyhral z úniku Kévin Vauquelin.

Jonas Vingegaard úspešne zvládol prvé pokusy Tadeja Pogačara o útok na celkovú klasifikáciu a nestratil žiadny čas na nového lídra celkového hodnotenia. Cieľom prešiel na druhom mieste Jonas Abrahamsen pred Quentinom Pacherom.

14:21 48-ročná Janka Keseg Števková vybojovala aj napriek pádu skvelé deviate miesto na Svetovom pohári v MTB maratóne v Haute-Savoie.

Števková spadla v poslednom zjazde, kvôli čomu sa posunula o dve priečky nižšie. Majsterka Slovenska v MTB maratóne Martina Krahulcová skončila na 14. mieste.

11:57 Detaily šialeného výkonu len 23-ročného Franka Van den Broeka, ktorý dotiahol Romaina Bardeta k víťazstvu na Tour de France.

Po 150 kilometroch v úniku dokázal mladý Holanďan ešte hodinu resp. ďalších 40 km pracovať pre relatívne čerstvého Bardeta, ktorý sa k nemu dotiahol po útoku z pelotónu.

11:08 Fotogaléria: Najlepšie momenty 1. etapy Tour de France 2024.

Pozrite si skvelé fotografie z úvodnej etapy Tour de France 2024, ktorú vyhral Romain Bardet po neuveriteľnom výkone v úniku s Frankom Van den Broekom.

09:03 Detaily 2. etapy Tour de France 2024: Trasa, dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti.

Trasa vedie z Cesenatico do Bologne, má kopcovitý klasikársky profil, dĺžku 199,2 km a prevýšenie 1859 m.