Peter Sagan mal pri tréningu opäť problémy so srdcom a musí podstúpiť operáciu
Peter Sagan mal odštartovať na horskom bicykli na pretekoch XCO francúzskeho pohára v Marseille, avšak po opätovných zdravotných problémoch so srdcom oznámil, že o týždeň podstúpi operáciu.
Trojnásobný majster sveta minulý rok ukončil kariéru v cestnej cyklistike s cieľom zúčastniť sa Olympijských hier v Paríži v disciplíne, s ktorou začínal – na horskom bicykli.
Po nedávnych pretekoch XCO v Španielsku mal problémy s nezvyčajne vysokým tepom a jeho monitor srdcovej frekvencie opakovane zaznamenával hodnoty nad 200 úderov za minútu.
Potvrdil to aj Saganov tréner a povedal, že jeho maximálne hodnoty tepu sa vždy pohybovali okolo 190 bpm (tepov za minútu).
Z toho dôvodu podstúpil elektrofyziologické vyšetrenie, ktoré však neukázalo žiadne abnormality.
„Moje srdce potrebuje zastávku v boxoch“
„Vykonalo sa interné elektrofyziologické vyšetrenie, ktoré vylúčilo akúkoľvek arytmiu patologického významu. Bol implantovaný podkožný záznamník udalostí, ktorý umožní budúce monitorovanie športovca,“ písalo sa v lekárskej správe, ktorú zverejnil Peter Sagan.
Pod kožu mu tak preventívne implantovali senzor, ktorý neustále monitoruje činnosť srdca a v prípade, že by sa tachykardická epizóda alebo arytmia zopakovala, tento senzor zaznamená EKG a na jeho základe by sa dala určiť presnejšia diagnóza.
Práve toto sa pravdepodobne udialo pri príprave pred pretekmi v Marseille, a tak s najväčšou pravdepodobnosťou absolvuje zákrok s názvom katétrová ablácia, ktorým by odstránili tkanivo, ktoré spôsobuje neprirodzene vysokú srdcovú frekvenciu.
„Keď som trénoval na skalnatých chodníkoch v Marseille, moje srdce narazilo na pár hrbolov. Niet sa čoho báť, dalo by sa povedať, že moje srdce potrebuje zastávku v boxoch,“ píše Sagan na svojom instagrame.
„Budúci týždeň podstúpim operáciu a vďaka môjmu priateľovi, športovému kardiológovi Dr. Robertovi Corsettimu, som si istý, že sa čoskoro vrátim do sedla. Sledujte nás, budem vás priebežne informovať,“ dodáva Peter Sagan.
Môže to byť následok postcovidového syndrómu
Trojnásobný majster sveta prekonal počas posledných rokov viackrát vírusové ochorenie Covid-19, ktoré následne Petrovi Saganovi spôsobilo nezvyčajné zdravotné problémy.
Ešte začiatkom roka 2022 absolvoval sériu lekárskych vyšetrení, ktoré síce nič zásadné neodhalili, no slovenského šampióna trápila intenzívna únava či bolesti hrudníka aj nôh, aké nikdy nezažil. Znamenalo to, že si musí dať viac ako mesačnú pauzu.
„Nevieme, čo sa deje. Rovnako ako pred mesiacom sa cítil zle s nezvyčajnou bolesťou nôh a hrudníka. Stále je unavený a nevidel som ho takto za celú jeho kariéru. Z pretekov odstúpil len po páde,“ povedal Saganov agent Gabriele Uboldi.
Ako sa neskôr ukázalo, išlo o postcovidový syndróm po ďalšom prekonaní vírusového ochorenia Covid-19 na začiatku roka 2022. „Zistili sme, že Peter stále cítil následky infekcie Covid-19 koncom decembra a začiatkom januára [2022]. Nazvime to postcovidový syndróm,“ opísal Saganov tréner Jens Van Beylen.
“Dúfam, že sa už nikdy nevráti. Bolo to zlé obdobie. Dva roky po sebe som mal Covid a postcovidový syndróm v zimnom období, kedy sa buduje základná kondícia. Dva roky som chodil na preteky od nuly. Nebol som pripravený a ani metabolizmus nebol pripravený. Na bicykli som trpel a nemohol som si veci nijako uľahčiť,“ opísal Sagan svoje zdravotné problémy.
Peter Sagan sa z postcovidového syndrómu úspešne zotavil a bez akýchkoľvek problémov minulý rok absolvoval svoju poslednú sezónu v profesionálnom pelotóne.
Problémy so srdcom, ktorými momentálne trpí Peter Sagan, sú jedným z najčastejších následkov prekonania vírusu Covid-19 a postcovidového syndrómu, aj keď sa nedá so stopercentou istotou tvrdiť, že práve postcovid je dôvodom jeho zdravotných problémov.
Čo je to elektrofyziologické vyšetrenie srdca a ablácia?
Elektrofyziologické vyšetrenie srdca je špecializovaná procedúra, ktorá sa používa na diagnostiku a liečbu abnormálnych srdcových rytmov (arytmií).
Počas tohto vyšetrenia lekár (elektrofyziológ) vkladá tenké katétre do krvných ciev, ktoré vedú do srdca. Tieto katétre sa používajú na meranie elektrickej aktivity srdca a na mapovanie jeho elektrickej funkcie.
Toto vyšetrenie pomáha lekárom zistiť presnú príčinu arytmie a určiť, ktorá časť srdca ju spôsobuje. Umožňuje tiež presnejšie pozorovať elektrickú aktivitu srdca, než to dovoľujú bežné diagnostické metódy, ako je elektrokardiogram (EKG).
Na základe týchto informácií môžu lekári odporučiť najvhodnejšiu liečbu, ako je napríklad liečba liekmi implantácia kardiostimulátora alebo defibrilátora, či spomínaná katétrová ablácia – metóda, pri ktorej sa vysokošpecifickými zásahmi zničia malé oblasti srdcového tkaniva, ktoré spôsobujú arytmie či tachykardiu.
Pacienti sú počas procedúry obvykle pri vedomí, ale môžu dostávať lieky na uvoľnenie a minimalizáciu nepohodlia.