Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Poradňa

Softshellové alebo hardshellové bundy, v čom je rozdiel a ako si vybrať?

Všetko, čo potrebujete vedieť o týchto materiálov a zorientovať sa v tom, čo je pre vás najlepšie.
Matúš Bušík
Softshellové alebo hardshellové bundy, v čom je rozdiel a ako si vybrať?

Ak sa chystáte jazdiť aj v zimnom období a chladnom alebo daždivom počasí, budete k tomu potrebovať oblečenie, ktoré vás udrží v suchu a teple. Na výber máte nespočetné množstvo búnd z rôznych materiálov, ale ktorý je pre vás ten pravý a podľa čoho sa orientovať?

Cyklistické značky ponúkajú naozaj rôzne druhy búnd do zlého počasia so špecifickými vlastnosťami a často poriadne vysokou cenou.

Vodoodolné cyklistické bundy sa primárne členia do dvoch hlavných kategórií a to hardshellové a softshellové. Čo to však znamená v realite a kedy si vybrať ktorú? Pýtali sme sa odborníkov.

Hardshellové vs softshellové bundy

Konštrukcia

Hardshellové bundy sú zväčša vyrobené z vonkajšej tkanej vrstvy a preto sú zvyčajne menej elastické ako softshellové bundy, ktorých vrchný materiál ja väčšinou pletený.

Produktový manažér spoločnosti Endura uvádza, že softshell je oveľa viac elastický a vďaka tomu je vhodný na výrobu obtiahnutých cyklistických búnd, ktoré sú vhodné najmä na cestnú cyklistiku. Takéto oblečenie by v porovnaní s hardshellom malo byť pohodlnejšie a pri jazde aj tichšie a s menším odporom vzduchu.

Avšak presná definícia na to, kedy používať akú bundu a s akým materiálom neexistuje. Postupom času sa hranica medzi hardshellom a softshellom stále zmenšuje, čo zapríčinil aj postupný vývoj oboch materiálov.

Oba materiály na nepremokavých bundách majú vo svojej štruktúre zabudovanú vodoodolnú membránu, ktorá je navyše priedušná. Vďaka nej sa voda nedostane dovnútra a vodná para vznikajúca potením bude môcť prúdiť smerom von.

Membránová vrstva sa zvyčajne nachádza medzi vnútornou a vonkajšou vrstvou a často tak hovoríme o trojvrstvových materiáloch.

Niekedy sa stretnete aj s 2,5 alebo 2-vrstvovými laminátovými bundami. Pri nich je vnútorná vrstva tvorená membránou alebo je značne redukovaná. To má za následok nižšiu hmotnosť a často aj vyššiu priedušnosť.

Tento trend vidieť napríklad na známom modeli bundy Castelli Gabba. Pôvodná bunda bola softshellová a používali ju profesionálni jazdci na pretekoch v zlom počasí.

V roku 2010 táto bunda nebola príliš vodotesná, pretože mala poskytovať dostatok priedušnosti. Jej piata generácia, ktorá bola na trh uvedená v roku 2022 používa materiál s označením Gore-Tex Infinium Windstopper 205, ktorá je podľa jej výrobcu dostatočne vodoodolná.

Podlepovanie švov pri softshellových bundách nie je kvôli jej česanému vnútornému materiálu možné, avšak v Castelli presunuli švy na zadnú časť bundy, čo má ešte viac zvýšiť jej nepriepustnosť.

Odolnosť voči vode

Hardshellové bundy poskytujú zvyčajne oveľa väčšiu rezistenciu voči vode a počas dlhšej časovej periódy. Takže ak idete jazdiť so zlou predpoveďou počasia, bude to stávka na istotu.

Na tých najlepších vodoodolných bundách sú vnútorné švy podlepené. Ak by tomu tak nebolo boli by tieto miesta najnáchylnejšie na prepúšťanie vody.

Materiálový odborník značky Rapha Harry Osborn tvrdí, že táto alternatíva je skvelá ak má pršať po celý deň. Tieto bundy majú za úlohu držať vaše telo v teple a v suchu.

Taktiež sú ľahšie ako ich softshellová alternatíva a navyše sú objemovo dobre zbaliteľné. Takúto malú a ľahkú bundu môžete mať so sebou kedykoľvek a pripnúť ju napríklad k rámu bicykla, alebo ju mať po celý čas v batohu, nikdy totiž neviete kde vás zastihne búrka.

Ich nevýhodou je, že si vyžadujú viac starostlivosti, tak aby dlhodobo poskytovali všetky tieto vlastnosti, hardshell je totiž krehkejší a ľahšie sa opotrebuje.

Je nutné ich prať so špeciálnymi pracími prostriedkami a po vyschnutí je dobré ich ošetriť impregnačným sprejom, ktorý obnoví jej vlastnosti. V minulosti prevládal názor, že tieto materiály by ste mali prať minimálne, avšak zistilo sa, že pot upcháva prieduchy bunda prestáva byť priedušná.

Najlepšie MTB bundy, ktoré sme testovali boli zväčša hardshellové bundy s kvalitnou membránou. Tie môžete bez problémov využívať aj v zime. Je však zrejmé, že si za nich priplatíte.

Priedušnosť a tepelný komfort

Projektová manažérka spoločnosti Gore zdôrazňuje dôležitosť priedušnosti, ktorá je zásadná pre váš komfort pri jazdení. Ak by sme nepotrebovali priedušné materiály jazdíme všetci jednoducho v gumených pršiplášťoch.

Priedušné materiály dovoľujú generovanému teplu opustiť vnútorné prostredie, taktiež odvádzajú vlhkosť smerom von, vďaka čomu ostáva vnútorný materiál relatívne suchý.

Ak už ste niekedy jazdili v menej kvalitnej bunde alebo v pršiplášti, viete že vodná para sa tu zráža a síce vrchný materiál vodu neprepustil, ale zabránil vlhkosti vypariť sa von a vy ste po chvíli kompletne premočený.

Na meranie vodoodolnosti a priedušnosti sa využívajú špeciálne prístroje a čím vyššie hodnoty materiály dosahujú tým viac budú nepremokavé a priedušné.

V spoločnosti Gore rozdeľujú svoje produkty do dvoch kategórií – Active a Infinium. Každá z nich slúži v rôznych podmienkach. Active je tenký materiál na vysoký stupeň fyzickej aktivity alebo teplejšie počasie a Infinium má vnútornú fleece podšívku, ktorá zvyšuje jej tepelný komfort.

Kľúčovým pre vás je nájsť rovnováhu medzi tepelným komfortom, priedušnosťou a vodoodolnosťou, čo je niekedy naozaj ťažké.

Vo všeobecnosti však platí, že do teplejších a daždivých podmienok je ideálnou voľbou tenká hardshellová bunda a v chladných a suchých podmienkach zvolíte softshell bundu, ktorá vám poskytne viac komfortu a dostatok priedušnosti.

Vysoká priedušnosť softshellových búnd

Značky zvyknú kombinovať priedušné a vodoodolné materiály pri konštrukcii softshellových búnd. To poskytuje tým najlepším zimným cyklistickým bundám skvelé hodnoty priedušnosti aj pri jazde v solídnom tempe.

Softshellky však len málokedy dosahujú takú nepremokavosť ako pri hardsehll materiáloch, avšak sú viac priedušné, čo ocení vaša mikroklíma. Priedušnosť má teda mierne negatívny vplyv na vodoodolnosť.

Ak jazdíte v naozaj silnom daždi alebo v snežení a pri nízkych teplotách neexistuje žiadny dôvod na to, aby ste nevyužívali obe bundy. Všetko však závisí aj od osobných preferencií.

Ako si vybrať to najlepšie?

Všetko samozrejme závisí aj od konkrétnych podmienok, v ktorých budete jazdiť. Treba si uvedomiť aj to, že ženy majú iný tepelný komfort než muži.

Či už sa rozhodnete pre softshell alebo hardshell treba si uvedomiť, že tie najkvalitnejšie bundy nebudú lacné a treba im venovať dostatok starostlivosti, tak aby ich vlastnosti vydržali čo najdlhšie a nemuseli ste bundy obmieňať každý rok.

Produktoví špecialisti uvádzajú na základe svojich skúseností, že výber materiálu je naozaj osobnou záležitosťou. Niekto nedá dopustiť na hardshell (to je aj môj prípad) a budú ho nosiť aj v suchých podmienkach, nakoľko je dostatočne priedušný a skladný.

Niekto zase uprednostní softshell, pretože sa v ňom cíti pohodlnejšie a poskytuje aj viac tepelného kofortu.

Pri výbere sa zamerajte na tieto dôležité faktory: vodoodolnosť, vetruvzdornosť, priedušnosť, strih, detaily spracovania, hmotnosť, skladnosť, veľkosť, cena a nezabudnite objektívne zhodnotiť podmienky, v ktorých najčastejšie jazdíte.

Môj tip na zimné jazdenie v teplotách okolo nuly je kvalitné termo prádlo, napríklad z merino vlny a ľahká hardshellová bunda na vrch. Ak teploty klesnú pod -5 až -10 stupňov zvolil by som určite aj strednú vrstvu napríklad softshellovú alebo fleecovú mikinu.

Aktuality

Včera 12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

Včera 10:42 FMBA, Crankworx a jazdci sa dohodli na spoločných podmienkach ako zachovať najvyššiu úroveň slopestyle pretekov.

Po tom čo elitní slopestyle jazdci nenastúpili do pretekov v rámci Crankworx Rotorua sa začalo rokovať o tom, ako najvyššiu úroveň zachovať. Jazdci boli frustrovaní z podmienok, za ktorých ďalej neboli ochotní zúčastňovať sa pretekov.

16.04.2024 Peter Sagan sa z Brazílie vrátil naspäť do Európy (+galéria).

Peter Sagan bol so svojím tímom Specialized Factory Racing na úvodnom kole Svetového pohára v horskej cyklistike v brazílskej Mairiporã. Vzhľadom na svoju formu a predchádzajúce zdravotné problémy sa rozhodol v pretekoch neštartovať. Nenastúpi ani do druhého kola svetového pohára, ktoré sa uskutoční už tento víkend, taktiež v Brazílii.

16.04.2024 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

15.04.2024 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Zavrieť reklamu