Enduro preteky v Mýte budú medzi top 13 kvalifikačnými podujatiami svetovej série EWS

Šéf slovenského pohára v endure a zjazde Tomáš Vrbovský hodnotí sezónu 2020 a prezradil aj plány na tento rok.

Zdroj: Slovenský zväz cyklistiky

Napriek jarnému lockdownu a obmedzeniam sa počas leta podarilo naštartovať aj zjazdovú sezónu. Síce so zníženým množstvo domácich podujatí, ale so zaujímavými osobnými i tímovými výsledkami na medzinárodnej scéne a so ziskom statusu kvalifikačných pretekov na Svetovú enduro sériu EWS až pre tri kolá Slovenského pohára.

Preteky v Mýte pod Ďumbierom dokonca získali status „Gold Qualifier,“ ktorá v rámci trinástich svetových podujatí ponúka zisk vyššieho počtu bodov do kvalifikácie do EWS. Rozprávali sme sa s Tomášom Vrbovským, predsedom odvetvia SPDH a SPEN Slovenského zväzu cyklistiky.

Ako hodnotíte sezónu 2020? Podarilo sa aspoň čiastočne naplniť nastavené ciele?

Príprava sa rozbehla veľmi dobre. Nakoľko zima bola len mierna, tak sme nemuseli ďaleko cestovať za vhodnými podmienkami. Dalo sa pripravovať aj v Slovinsku a Rakúsku.

V marci a apríli sme sa ako každý potýkali s Covidom. V máji sme zorganizovali sústredenie reprezentácie na Malinom Brde, ktoré nám ukázalo dobré smerovanie prípravy. Preteky pripravované na máj a jún sme však museli zrušiť.

Sezóna sa nám naplno rozbehla až v júli a nasledoval zhustený program DH a Endura. Premiérovo sa nám podarilo zorganizovať kvalifikačné preteky do svetovej enduro série (EWS) dokonca v dvoch strediskách – v Mýte pod Ďumbierom a Kálnici. Z plánovaných 11 kôl Slovenského pohára v zjazde (SPDH) a Slovenského pohára v endure (SPEN) sa nám podarilo zorganizovať 4x SPDH a 3x SPEN.

Aké podujatia ste stihli absolvovať? Aké výsledky priniesli?

Z medzinárodných podujatí sme absolvovali MS v MTB v Leogangu, a 3 kolá EWS. Na svetovom šampionáte (začiatok októbra) vybojoval junior Patrik Chomist 19.miesto medzi vyše šesťdesiatkou štartujúcich, čo hodnotím pozitívne, keďže Paťo je v junioroch ešte len prvoročiak. Medzi mužmi dosiahol najlepší výsledok Denis Kohút (32. medzi 95 štartujúcimi). V hodnotení národov sme obsadili 8. z 25 miest.

Premiérovo naši jazdci štartovali aj na ME v eMTB v kategórii mužov. Tu Ľuboš Staňo vybojoval 21.miesto a v súťaži národov nám patrí 6. miesto.

Ako hodnotíte pripravenosť Vašich zverencov počas sezóny 2020? Využili mimopretekový čas na prácu na sebe, či skôr zaznamenali stratu motivácie a formy?

Pripravenosť reprezentantov v DH bola na požadovanej úrovni. Pretekári v endure sa viac zamerali na objem ako na techniku, čo sa prejavilo pri medzinárodnej konfrontácii na úrovni EWS.

Čo máte v pláne pre tento rok?

V sezóne 2021 plánujeme absolvovať všetky dostupné medzinárodné podujatia. V SPDH a SPEN plánujeme po 5 kôl. Tri kolá SPEN z toho sú zaradené do kvalifikácie pre svetovú sériu (EWS) a preteky v Mýte pod Ďumbierom na základe kvality získali status Gold Qualifier.

Zaradili sa tým k top 13 podujatiam celého sveta, ktoré ponúkajú získanie vyššieho počtu bodov do kvalifikácie pre účasť vo svetovej sérii EWS. Zaradenie slovenského kola k trinástim najprestížnejším kvalifikačným podujatiam sveta v tejto disciplíne je zároveň skvelým ohodnotením práce našich organizátorov.