Konštatuje to dokonca aj samotné Shimano vo svojej prvej štvrťročnej finančnej správe v tomto roku, pričom ešte začiatkom roka sa chválili rekordnými ziskami a ich čisté tržby v divízii bicyklov sa zvýšili až o 49 percent na 3,37 miliardy eur.

Aj keď pandémia spôsobila obrovskú krízu pre takmer všetky odvetvia priemyslu, predaje bicyklov v predošlých dvoch rokoch sa vyšplhali na historické maximá. Všetci nakupovali bicykle, či už drahé alebo lacné, a výrobcovia i predajcovia sa napokon mohli tešiť, že ich pandémia vôbec nepostihla v takom rozsahu ako iné podniky.

Toto obdobie sa však pravdepodobne skončilo, aj keď je jasné, že to nepríde zo dňa na deň.

Na našom facebooku sme dostali otázku, či toto môže znamenať, že ceny bicyklov pôjdu opäť dole. Predpokladám, že išlo o rečnícku otázku, ale len pre rýchle ozrejmenie zhrniem, prečo ceny bicyklov stúpli: pretože sa extrémne (nie, nie je to prehnané slovo) predražila doprava a celá logistika, bol nedostatok polovodičov a elektronických súčiastok, rástli ceny surovín a bol nedostatok pracovnej sily, čo znamenalo dočasné pozastavenie výroby. A to je len zopár dôvodov.

Bicyklový boom sa síce asi pomaly končí, ale po tom, čo sme si už s covidom zažili, by bolo asi naivné si myslieť, že sa s ním končí aj pandémia. Ale bodaj by.

A čo tie ceny? Myslím si, že môžem s určitosťou povedať, že ceny bicyklov dole nepôjdu.

Pandémia je síce sviňa, ale, bohužiaľ, pár mesiacov dozadu sa svetu ukázala oveľa väčšia sviňa. A to som ešte vo vyjadrovaní veľmi korektný. Pár kilometrov za našimi východnými hranicami sa dejú hrozné veci, ktoré ovplyvňujú ekonomiku celého sveta, bez výnimky cyklistického priemyslu. Aj tento konflikt môže, aj keď nie hneď, opäť spôsobiť zvýšenie cien, nehovoriac o súčasnej inflácii.

Pozitívne je, že keď sa trh postupne zastabilizuje a obnoví sa opäť celý “flow” procesu od výroby až po predaj, vrátia sa aj výpredaje, ktorých v poslednom období veľa nebolo, keďže bicykle išli na dračku, bez ohľadu na cenovku a sklady v obchodoch i u výrobcov zívali prázdnotou.

Otázne je, koľko to bude trvať, ale keby som si mal tipnúť, s ohľadom na to, koľko boom trval, predpokladám, že za taký jeden až jeden a pol roka by mohli byť späť výpredaje v takom rozsahu, ako sme boli zvyknutí.

A ak bola tá pôvodná otázka seriózna, tak odpoviem otázkou: Kedy ste naposledy videli, že sa globálne znižovali ceny spotrebných produktov, po ktorých je dopyt?

S vyššími cenami sa asi treba zmieriť a skôr sa tešme, že sa to snáď vráti do normálu a na dodanie bicykla už nebudeme musieť čakať nekonečne dlhé mesiace.

Včera 10:46 Fotogaléria: Pozrite si najlepšie zábery z 2. kola svetového pohára XCO v brazílskej Araxá.

Včera 10:30 Janka Keseg Števková a Martina Krahulcová skončili v etapových pretekoch Epic Series 4 Islands na vynikajúcom 3. mieste (+video).

Včera 09:19 Haley Batten a Simon Andreassen vyhrali preteky svetového pohára XCO v brazílskej Araxá (+galéria).

21.04.2024 Tadej Pogačar vyhral Liège-Bastogne-Liège po 35 km sóle. Van der Poel vybojoval v šprinte tretie miesto.

Pogačar zaútočil v stúpaní Côte de La Redoute, na jeho zrýchlenie nedokázal nikto zareagovať a svoje sólo dotiahol úspešne až do cieľa. Druhý finišoval Romain Bardet, ktorý sa oddelil z vedúcej skupiny a 14 km pred cieľom a v šprinte o tretie miesto bol najrýchlejší Mathieu van der Poel.

20.04.2024 43-ročný Alejandro Valverde suverénne vyhral gravelové preteky Svetového pohára La Indomable.

Valverde zvíťazil na 96-kilometrovej trati s prevýšením 2 400 m v španielskej provincii Almeria. Na druhom mieste skončil francúzsky jazdec Hugo Drechou (Groove Gravel) pred Portugalčanom Tiagom Ferreirom (Vouzela BH).