Bicyklovanie v horách, kde je povolené a ako sa naň pripraviť?

Krásne výhľady aj strmé kopce. Horská cyklistika láka mnohých športovcov, ktorí sú milovníkmi prírody a zároveň si chcú zvýšiť adrenalín v krvi. V niektorých národných parkoch a chránených oblastiach však na bicykli nemôžu jazdiť všade.
Matúš Bušík

Kam cyklisti smú a kde im hrozí pokuta?

Vo všeobecnosti platí, že obmedzenia rastú so stupňom ochrany. Ak sa nachádzate v lese v oblasti I. stupňa, väčšinou platí, že môžete jazdiť po vyznačených trasách a lesných cestách, ktoré sú spevnené a majú aspoň jednoduché odvodnenie.

Tie môžete nájsť vyznačené na rôznych online mapách. V oblastiach s vyšším stupňom ochrany sa už dá ísť len po ceste, miestnej komunikácii či povolených horských cyklotrasách.

Poznáte ich podľa označenia písmenom C v zelenej, červenej, modrej alebo žltej farbe.

Situáciu môže skomplikovať fakt, že každý národný park či každá chránená oblasť majú svoj vlastný návštevný poriadok a opis tratí, ktoré môžete využiť.

V Národnom parku Nízke Tatry môžete napríklad ísť po trase Michalovo – Kumštové sedlo, ale po hlavnom hrebeni Nízkych Tatier už nie.

Treba tiež zdôrazniť, že cyklistický chodník nie je to isté ako turistický chodník. Na tých majú cyklisti jazdiť zakázané.

Sú známe prípady, keď cyklistom udelili pokutu a bicykle museli z územia odtlačiť, či odniesť na ramenách…

Ak sa teda chcete vyhnúť porušeniu pravidiel a prípadnému finančnému trestu, treba si pred výjazdom skontrolovať miestne predpisy.