MČR TROJA 2016

Mistrovství České Republiky v paddleboardingu na divoké vodě letos hostila premiérově pražská slalomová trať v Troji.
Biker

Druhou zářijovou sobotu obsypali adrenalinu chtiví jezdci, jezdkyně i 6 juniorů areál HG Sportu i celou slalomovou trať a byli celí nedočkaví utkat se mezi sebou ve třech disciplínách. Spolu s paddleboarďáky se na kanále proháněli v rámci Freestyle festu i kajakáři, ale protože SUPerům stačila k závodu spodní část trati, tak si vzájemně vůbec nepřekáželi a podobný koncept můžeme očekávat i v budoucnu, neb více lidí = více zábavy.

Divoká voda se netěší takové oblibě jako závody na klidné hladině a je to škoda, protože v peřejích se skrývá prakticky stejná zábava jako při sjíždění mořských vln.

Na startu se tak sešlo 13 mužů, 6 juniorů a 5 žen. Bohužel jihočeská sekce závodníků byla oslabena o účastníky svatby, aneb jak říká jeden můj kamarád z Jablonce: „Jak může někdo plánovat tak bezvýznamnou událost, jako je svatba, na víkend, kdy je tak významná akce jako MČR“.

Profesionální měření
Ale pojďme se zabývat těmi, kteří dorazili a co je čekalo. Po přihlašovací proceduře, kterou mohli účastníci výrazně zkrátit svojí přihláškou přes internet, se všichni sešli těsně před desátou dopolední na meetingu ve spodní části kanálu, kde pro ně byl nachystán dvoukolový slalom na 8 bran, z toho 5 protivodných. Jedním z účastníků byl i dvojnásobný olympionik a velký fanda SUP Standa Ježek, který nabídl organizátorům pomoc při měření, a nebyl by to Jéža, kdyby všechno nevybrousil až k dokonalosti, a tak závodníky měřila profesionální časomíra se čtyřmi fotobuňkami, velkou obrazovkou na sledování výsledků na břehu a menší na porovnání pořadí všech jezdců v průběhu, jak dojížděli do cíle. Startér a finishman byli spojeni sluchátky a šťouchy se zadávaly přes aplikaci v tabletech. Pokud jste někdo byl na světovém poháru ve slalomu kajakářů, tak na MČR v Troji to bylo prakticky stejné.

Závod začaly ženy. Trať byla opravdu zapeklitá, a tak se mnoho žen nevyhlo dotykům branek a některé si bohužel připsaly i 50 sec. penalizaci za neprojetí branky. S nástrahami trati se nakonec nejlépe poprala Iva Dundová, která jako jediná měla alespoň jednu čistou jízdu a byla to právě její vítězná jízda.
Junioři jezdí opravdu parádně, a tak po ženách předvedli skvělí koncert, který by zaskočil i nejednoho muže. Hned 4 kluci ze šesti projeli trať čistě. Z vítězství se nakonec radoval Matouš Beier.

U mužů to byl koncert jednoho muže, kdy jako první vyrazil na trať Jéža a nasadil laťku neskutečně vysoko, zezadu jej sice ostřelovali ještě Pinkava, Rott a Šesták, ale Ježek svůj náskok ve druhé jízdě ještě potvrdil a zvítězil tak ve slalomu čistou jízdou v čase 64,64 sec.

Následoval sprint, který se posunul o několik desítek metrů výše proti proudu a trať se tak celkově prodloužila, ale jezdilo se bez bran, a tak byly časy samozřejmě rychlejší. Mezi muži nasadil laťku opět Ježek a opět vysoko, Pinkava zaostával jen o 1 setinu vteřiny, ale všechny nakonec přepádloval sprinter Honza Rott a zvítězil v čase 29,20.

Ženy ovládla Gabriela Mrázová a juniory opět Matouš.
Po zápolení byli všichni rádi, že mohou využít pauzy až do 17. hodiny a pořádně si odpočnout na podvečerní CROSS. Mezitím bylo možné sledovat zápolení Freestyle kajakářů ve válci i jejich zápolení v crossu v plastových kajacích. Pro příchozí byla otevřena ČEZ půjčovna boardů na klidné vodě a sličné hostesky rozdávaly osvěžující drinky od Tranquini, jednoho ze sponzorů celého mistrovství. V HG Sportu bylo občerstvení, slacklajny, a skimboardy s bazénkem.

Divácky nejoblíbenější disciplína se jela až na samém konci tratě na dvě bójky v levém a pravém vracáku. Startovalo se po 3 s tím, že dva postupovali do čtyřčleného semifinále, ze kterého postupovali dva do malého a dva do velkého finále.Mezi juniory se probil až do finále a ovládl jej mladší z trutnovských bratří Alva Beier, ten si tak zároveň zajistil účast v prestižní kategorii mužů. Mezi ženami zvítězila Gabriela Mrázová. O druhé místo se musela jet ještě jedna match-race rozjížďka, neb Kristýna Babiánková a Iva Dundová dojely do cíle naprosto shodně. V rozstřelu však více zabrala Iva a Kiki se tak musela spokojit s bronzovou medailí. Mezi muži úspěšně až do semifinále postupoval mladý Beier, vcelku nečekaně vypadl již v semifinále Rott, a tak se mezi sebou ve finále utkali: Pinkava, Šesták, Ježek a Stolín, kteří dokončili svoji bitvu právě v tomto pořadí. Po sečtení všech bodů jsme se mohli přesunout na vyhlášení v areálu HG Sportu, kde byly pro závodníky připraveny jak prize-money, tak věcné ceny od Tranquini a sladkosti pro děti.

Celkoví vítězi
Mistrem ČR v juniorech se stal Matouš Beier
Královnou dne byla Gabriela Mrázová
Mezi muži si zaslouženě pro vítězství dojel Standa Ježek
Organizátoři děkují všem, kteří se podíleli na organizaci závodu ať už finančně (Tranquini) či vlastní pomocí: Jéža, Patrik, Dominika, Tomáš, Gábina a další.
Rovněž bychom chtěli říci díky těm, kteří dorazili na slunečný víkend v Troji, a nalákat další příznivce SUP-paddleboardů na divokou vodu. Zdá se to sice nebezpečné, ale jako vše je to jen o tréninku a pokud s námi může jezdit závodní trať 8letý kluk, 14letá holka, nebo 50letý veterán, myslím, že zde není prostor pro výmluvy, proč zrovna ty NE!