Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

Čo a ako piť pri bicyklovaní v chladnejších dňoch

Stáva sa aj vám, že počas chladnejších mesiacov zabúdate na pravidelný pitný režim? Je prirodzené, že chladné počasie nevyvoláva taký smäd ako horúce letné dni. Dostatočne hydratovať organizmus je však potrebné v každom ročnom období.
Biker

Viete, čo a ako piť počas bicyklovania na jeseň tak, aby ste neboli dehydrovaní a neznižovali si tým zbytočne svoj tvrdo natrénovaný výkon? Voda v ľudskom organizme zabezpečuje životne dôležité metabolické a biochemické procesy. V chladnom počasí sa nenechajte zmiasť slabým pocitom smädu. V dehydrovanom organizme sa totiž zvyšuje pulzová frekvencia, znižuje sa krvný tlak, krv je hustejšia a srdce sa viac namáha pri jej pumpovaní. „V dôsledku toho sa dostavuje bolesť hlavy, búšenie srdca, pocit závratu, nevoľnosť, svalové kŕče, výrazná únava a u športovcov obzvlášť neželaná strata výkonu,“ vysvetľuje výživová poradkyňa Klaudia Ilčíková z Bratislavy. „Aby ste tomu predišli a mohli sa venovať bicyklovaniu bez obmedzení, dodržujte pitný režim aj v chladnom počasí, odporúča Ilčíková.

Horúci čaj nie je ideálny

Ak neviete, aká teplota nápoja je vhodná pri bicyklovaní v studených dňoch, pri plánovaní pitného režimu sa riaďte dôležitým pravidlom – nespôsobiť organizmu teplotný šok. „Veľmi studené alebo veľmi horúce nápoje organizmu spôsobia zbytočný šok. Ten musí ich teplotu prispôsobiť fyziologickej teplote tela, len tak môžu plniť hydratačnú funkciu,“ hovorí Klaudia Ilčíková. Všeobecne platí, že ideálna teplota nápoja je medzi 18 – 20 °C, v lete je však akceptovateľných 10 – 12 °C, a to kvôli vítanému schladeniu organizmu.

Čím uhasiť smäd?

Pitný režim cyklistu by mal odrážať charakter jeho tréningu. Čistú vodu pite pri menej náročnom športovom výkone. Pri väčšom zaťažení by ste mali okrem tekutín doplniť aj spotrebované elektrolyty, najmä sodík, draslík, horčík a vitamíny skupiny B. „Vtedy môžete siahnuť po športových, alebo napríklad aj iných nápojoch, ktoré tieto látky obsahujú,“ hovorí K. Ilčíková. Dopriať si môžete aj nealkoholické pivo Birell. „Okrem toho, že telo hydratuje, dodá mu vypotené minerály a vitamíny. Nepite ho však rovno z chladničky. Počkajte pár minút, kým bude mať prijateľnú teplotu,“ radí K. Ilčíková.

Dopĺňajte vitamíny a minerály

V chladných mesiacoch je vhodné zvýšiť príjem vitamínov. Najmä tých zo skupiny B a vitamín C, ktoré priaznivo ovplyvňujú imunitu organizmu. Tá môže byť na jeseň a v zime naštrbená, a to aj pre prirodzene menší príjem zeleniny a ovocia. Spomínané vitamíny nájdete napríklad aj v pive, predovšetkým vitamín B. Alkohol v ňom obsiahnutý však môže pôsobiť na telo diureticky, čo spôsobuje odvodnenie organizmu. Okrem toho alkohol rozširuje cievy, čím zbytočne strácate teplo, a teda aj potrebnú energiu. Lepšie je preto dať si nealkoholické pivo alebo ochutený radler Birell. Tie takisto obsahujú dôležité vitamíny skupiny B – pyridoxín (B6), riboflavín (B2), kobalamín (B12), tiamín (B1) a biotín (B7). Vitamíny z tejto skupiny pomáhajú telu k správnej látkovej výmene, čím organizmus zásobujú energiou, vplývajú na tvorbu červených krviniek a zvyšujú okysličenie svalov. Napríklad ochutené varianty Birellu obsahujú až 7,5 % odporúčanej dennej dávky vitamínov B5, B6 a C na 100 ml. „Vďaka vysokému obsahu minerálov a vitamínov ich môžeme považovať za prírodný iontový nápoj. Majú tiež vhodnú osmolalitu podobnú našej krvi, čím sú tiež izotonickým nápojom. Zároveň oproti ostatným nápojom neobsahujú toľko cukru, konzervanty a umelé farbivá,“ dodáva výživová poradkyňa Klaudia Ilčíková.

Aktuality

Včera 17:07 Musíte vidieť: Postapokalyptické freeride rodeo v podaní Jakuba Vencla.

Tak by sa v skratke dalo charakterizovať nové video tohto českého slopestyle jazdca a freeridera. Kulisy bane dodávajú celému projektu poriadnu dávku atmosféry a toto video naozaj stojí za to, aby ste si ho pustili viackrát.

22.04.2024 Fotogaléria: Pozrite si najlepšie zábery z 2. kola svetového pohára XCO v brazílskej Araxá.

Najmä mužské preteky boli mimoriadne napínavé a rozhodlo sa v nich až v záverečnom šprinte štyroch pretekárov. Najrýchlejším v ňom bol dánsky jazdec Simon Andreassen. V ženách preteky ovládla Haley Batten, ktorá o svojom víťazstve rozhodla v poslednom kole.

22.04.2024 Janka Keseg Števková a Martina Krahulcová skončili v etapových pretekoch Epic Series 4 Islands na vynikajúcom 3. mieste (+video).

Preteky pozostávali z prológu a 4 etáp na štyrpoch rôznych chorvátskych ostrovoch. Slovenským pretekárkam v tíme 8capital sa prológ aj každú z etáp podarilo dokončiť na 3. mieste a celkovo z toho bolo taktiež tretie miesto.

22.04.2024 Haley Batten a Simon Andreassen vyhrali preteky svetového pohára XCO v brazílskej Araxá (+galéria).

Američanka Haley Batten zaznamenala perfektný víkend, keď sa jej po sobotných pretekov v Short Tracku (XCC) podarilo zvíťaziť aj v disciplíne Cross-Country Olympic (XCO) a víťazku prvého kola Jenny Rissveds zdolala po ich vzájomnom súboji plnom útokov v poslednom kole. Medzi mužmi bol najrýchlejším Simon Andreassen, ktorý využil mechanický problém Victora Koretzkyho, ktorého v záverečnom šprinte porazil.

21.04.2024 Tadej Pogačar vyhral Liège-Bastogne-Liège po 35 km sóle. Van der Poel vybojoval v šprinte tretie miesto.

Pogačar zaútočil v stúpaní Côte de La Redoute, na jeho zrýchlenie nedokázal nikto zareagovať a svoje sólo dotiahol úspešne až do cieľa. Druhý finišoval Romain Bardet, ktorý sa oddelil z vedúcej skupiny a 14 km pred cieľom a v šprinte o tretie miesto bol najrýchlejší Mathieu van der Poel.

Zavrieť reklamu